Simptomat që mund t’ju ndihmojnë të zbuloni 10 sëmundje serioze
Transmetuar më 27-02-2020, 12:40

Shumë njerëz ende nuk e dinë se cilat janë simptomat më të zakonshme të shumë sëmundjeve, përfshirë kancerin e lëkurës, diabetin, çrregullimet e të ngrënit etj. Zbulimi i hershëm mund të shpëtojë jetën tuaj, dhe këtu është një listë e simptomave të para të shumë sëmundjeve serioze.

1.Diabeti

Simptomat e hershme përfshijnë: urinim i shpeshtë, zvogëloni ose rrisni peshën pa shkak, vizion i paqartë, ndiheni gjithë kohën të etur, lodhje, të vjella dhe dhimbje në duar.

2.Kanceri i lëkurës

Simptomat më të zakonshme janë: trashje dhe skuqje e lëkurës, skuqje e fytyrës dhe qafës, plagët në lëkurë që nuk shërohen

3.Sëmundjet e muskujve dhe nyjeve

Simptomat janë: dhimbje të vazhdueshme muskulore, ndjesi shpimi gjilpërash, ënjtje, pezmatim, ngurtësi dhe skuqje rreth nyjeve.

4.Sëmundjet e sistemit të frymëmarrjes

Simptomat janë: kollë kronike (zgjat më shumë se një muaj), vështirësi në frymëmarrje, gulçim, dhimbje kronike në gjoks (zgjat më shumë se një muaj), tingull i ngritur lart kur merr frymë, sekretimi kronik i mukusit (zgjat më shumë se një muaj).

5.Sëmundja e gjirit

Simptomat më të zakonshme janë: butësi e pazakontë ose dhimbje në gjoks, ndryshime në thithkat ose në lëkurën e gjoksit, gunga, gunga në sqetull

6.Problemet me shëndetin riprodhues të grave

Simptomat më të zakonshme janë: menstruacionet tejet të dhimbshme, kruajtje në zonën gjenitale, urinim i shpeshtë, dhimbje barku ose legeni, sekretim oral i pazakontë, gjakderdhja midis dy periudhave menstruale.

7.Problemet gastrointestinale dhe stomaku

Simptomat janë: diarre, gjaku në jashtëqitje, të vjella me gjak, gjakderdhje rektale, kapsllëk

8.Probleme me sistemin urinar

Simptomat përfshijnë: urinim i dhimbshëm ose i shpeshtë, gjaku në urinë, urinim i shtratit të natës, humbja e kontrollit të fshikëzës, urinim i shtuar gjatë natës

9.Çrregullime të të ngrënit ose probleme me peshën

Simptomat janë: një imazh i shtrembëruar i trupit të tij, dehidratim, lodhje kronike, depresion, të vjella, rritje e ndjenjës së urisë, obsesion me ushqimin dhe peshën, ushtrime të tepërta, tepër i etur

10.Tromboza e venave të thella

Simptomat më të zakonshme janë: ënjtje në këmbë, ndonjëherë në duar, dhimbje në këmbë ose duar, ngërçe në këmbë ose duar, ndryshimet e lëkurës blu ose të kuqe, këmbët dhe krahët janë të ngrohtë në prekje.

Mos harroni se secila prej këtyre simptomave nuk do të thotë se keni një sëmundje të veçantë. Njihni më mirë trupin tuaj dhe nëse vëreni ndryshime dhe simptoma që nuk largohen, këshillohuni me mjekun tuaj./b.l/noa.al/

Loading...