Coronavirusi/ Infermierja me shenjat e maskës në fytyrë: “E lodhur, por e dashuruar me punën time”
Transmetuar më 10-03-2020, 21:44

Fytyra me shenja nga lentet mbrojtëse dhe maska e veshur për shumë orë rresht gjatë shërbimit të saj në spital, ku po lufton me Coronavirus.

Kështu që Alessia B., një infermiere 23-vjeçare me origjinë nga Grosseto por që shërben për gjashtë muaj në një spital të Milanos, vendosi të tregojë veten për ndjekësit e saj në Instagram, ku fotoja e saj u bë një tjetër simbol i luftës kundër Covid-19, duke mbledhur mijëra pëlqime.

"Unë nuk e prisja. ​​Sapo kisha mbaruar ndërrimin e turnit të natës, gjashtë orë. Pajisjet janë të forta, maska është si maska e skive, ngjeshet shumë në fytyrë dhe të bezdis". Alessia është një nga shumë punonjësit e shëndetit që, kur shpërtheu urgjenca, u zhvendos nga reparti i saj për t’iu kushtuar Coronavirus.

"Unë jam në një repart të dedikuar plotësisht për të dyshuarit, në dhomën e urgjencës: Unë nuk mund të pi sepse nuk mund të ngrihet maska. Për të shkuar në banjë, e njëjta gjë: duhet të heqësh gjithçka dhe pastaj të veshësh rrobat nga koka deri te këmbët". Dhe kështu për gjashtë orë, siç ka shkruar ajo në Instagram, Alessia duhet të përmbajë edhe nevojat më themelore fiziologjike.

Postimi i kësaj infermiere të re, e cila u diplomua vetëm një vit më parë, shpejt kaloi kufijtë e ndjekësve të saj: brenda pak orësh mbi 170 mijë përdorues e panë atë dhe i vunë një "zemër", si një shenjë vlerësimi për përpjekjen që Alessia, infermierët dhe mjekët po bëjnë këto ditë për t’u marrë me epideminë Covid-19.

"Kam frikë edhe unë, por nuk do të bëj pazar. Kam frikë të shkoj në punë. Kam frikë sepse maska mund të mos i përmbahet mirë fytyrës, ose mund ta kem prekur – shkruan ajo në postim – Unë jam e lodhur fizikisht sepse pajisjet e mbrojtjes janë të këqija, palltoja laboratorike ju bën të djersiteni.

Unë jam e lodhur psikologjikisht, dhe si unë të gjithë kolegët e mi që kanë qenë në të njëjtën gjendje me javë të tëra, por kjo nuk do të na pengojë të bëjmë punën tonë siç kemi bërë gjithmonë. Kujdesi dhe kujdesi për pacientët e mi, sepse jam krenare dhe e dashuruar me punën time.

Në mendimin e zakonshëm, infermierët shumë shpesh nuk konsiderohen aq shumë. Tani shumë njerëz po ndërgjegjësohen për atë që ne bëjmë, dhe unë e vlerësoj këtë, ajo duhet t’i japë forcë kolegëve të mi"

Postimi i saj përfundon me një thirrje për bashkëmoshatarët e saj, për të rinjtë: "Ajo që kërkoj nga kushdo që po lexon këtë post nuk është që të të qëndrojnë në shtëpi dhe kështu të mbrojmë ata që janë më të brishtë. Ne të rinjtë nuk jemi imun ndaj koronavirusit, edhe ne mund të sëmuremi. Nuk mund ta lejoj luksin të kthehem në shtëpinë time të karantinuar, duhet të shkoj në punë dhe të bëj pjesën time"./b.l/noa.al/