Koronavirusi anulon “Sulltan Nevruzin”, Kryegjyshi botëror: Festojeni në shtëpi
Transmetuar më 20-03-2020, 13:00

Koronavirusi ka anuluar edhe festimet e ditës së 22 marsit e njohur për besimin bektashianë si dita e “Sulltan Nevruzit”.

Kryegjyshi botëror i bektashinjve, Haxhi Dede Edmond Brahimaj ka bërë me dije se besimtarët duhet ta festojnë Sulltan Nevruzin në shtëpitë e tyre dhe ritet e kësaj dite t’i kryejnë në vetmi të plotë.

Po ashtu ai i uron shërim të shpejtë personave të prekur nga koronavirusi si dhe jep një falenderim për mjekët që sot janë në front për të ndihmuar njerëzit./b.l/noa.al/