Polonia nuk lejon avionët rusë me ndihma për Italinë të kalojnë në hapësirën e tyre ajrore
Transmetuar më 24-03-2020, 13:11

Autoritetet polake nuk kanë lejuar të kalojnë në hapësirën e tyre ajrore aeroplanët e transportit ushtarak rus me ndihma në bord të destinuara për Italinë për t’u marrë me emergjencën e koronavirusit. Kjo është thënë nga senatori rus, Aleksey Pushkov, në Twitter.

“Polonia nuk ka lejuar avionët e transportit rus që kalojnë nëpër hapësirën e tij ajrore me ndihma në bord të destinuara për Italinë për të luftuar pandeminë koronavirus. Është një keqësi e politikës së qeverisë. Përveç kësaj, ndihma ishte menduar për një Aleat të Polonisë brenda BE dhe NATO”, shkruan Pushkov.

Më herët sot, flightradar24 postoi në Twitter rrugën e njërit prej aeroplanëve rusë për në Itali për të dërguar ndihmë kundër koronaviruseve.

Gjatë dy ditëve të kaluara, 14 avionë transporti IL-76 të forcave ushtarake janë nisur për në Itali, 13 prej tyre kanë mbërritur në destinacion tashmë./b.l/noa.al/

Loading...