“Presidenti ynë duhet ta kuptojë se koha e tij ka mbaruar”, dhunë dhe arrestime, degjeneron protesta në Bjellorusi
Transmetuar më 23-07-2020, 21:32

"Unë besoj se presidenti ynë duhet ta kuptojë se koha e tij ka mbaruar."

Më këto moto po zhvillohen protesta të dhunshme në Bjellorusi.

Aktivistë  dhe gazetarë të shumtë janë mbledhur, në një protestë të pazakontë, por ka ndërhyrë dhunshëm policia, duke dhunuar dhe arrestuar disa prej tyre.

Njerëzit që kundërshtojnë presidentin po burgosen në Bjellorusi përpara zgjedhjeve të gushtit. Presidenti Aleksandër Lukashenko ka 26 vjet që në pushtet, por njerëzit që e kundërshtojnë atë po shtohen në prag të zgjedhjeve të ardhshme.

Nuk dihet fati i tyre si dhe i një presidentëve më jetëgjatë në drejtimin e Bjellorusisë./NOA.al

Belarus election: Snatched from the streets of Europe's 'last dictatorship'

"I believe that our president will understand his time is over."Activists and journalists are being rounded up and jailed in Belarus ahead of August’s elections. President Alexander Lukashenko has been in power for 26 years, but opposition is growing.bbc.in/2E6lEQN

Publiée par BBC News sur Jeudi 23 juillet 2020

Loading...