NASA zbulon oqeanin e fshehur, dyshime për jetë alienësh në sistemin diellor
Transmetuar më 14-08-2020, 18:53

NASA ka zbuluar një oqean të fshehur në sistemin tonë diellor. Zbulimi i rrallë u bë nga një anije kozmike, dhe shkencëtarët janë duke analizuar çdo detaj.

Sipas të dhënave të sondës Down, uji i kripur vinte në sipërfaqen e planetit xhuxh nga një rezervuar nëntokësor rreth 25 milje i thellë dhe qindra milje i gjerë.

“Kjo e lartëson Ceres në statusin e ‘botës me oqean’,” i tha Reuters Ray Carol, studiuesi kryesor për misionin Daën.

Planeti Ceres tani është pretendent për jetë aliene. Shkencëtarët thonë se Ceres-i është një planet më i ngrohtë, çka e rrit mundësinë për gjetjen e ndonjë jete aliene. /k.k/noa.al/