Dieta e re dhe e detajuar, 14 ditë për të humbur 14 kile
Transmetuar më 01-10-2020, 01:09

Java e parë

E HËNË

Mëngjesi: Një mollë dhe një gotë qumësht me kakao.

Dreka: Një sanduiç jo me shumë kalori dhe një sallatë frutash.

Darka: Përgatisni ose porositni një pjatë me spinaq sot me hudhra, domate të pjekura mirë të shoqëruara me një tas të madh me sallatë jeshile.

E MARTË

Mëngjesi: Dy feta bukë dietike, për shembull edhe bukë thekre pa majë, me gjalpë pa kalori, me përqindje të ulët yndyre. Edhe një mollë.

Dreka: Sanduiç me peshk ton dhe 150 gramë kos me fruta dietike.

Darkë: Gjysmë racioni makarona me salcë domatesh shoqëruar me një kofshë të vogël pule (pa lëkurë). Fruta, do të preferoheshin dardhë.

E MËRKURË

Mëngjesi: Drithëra me qumësht dhe një gotë me lëng të shtrydhur molle.

Dreka: Një patate mesatare e shoqëruar me fasule të pjekura (pllaqi furre) 150 gramë.

Darka: Ushqim të gatshëm, gjellë, me 350 kalori i shoqëruar me një sallatë spinaqi të zier. Kujtojmë se sasia mesatare ditore që duhet të konsumojë një person është rreth 2 mijë kalori.

E ENJTE

Mëngjesi: Kos me kalori të pakta, me zero për qind yndyrë.

Dreka: Një sanduiç me shumë pak kalori (poshtë 300 kalori), si dhe një gotë lëng frutash.

Darka: Gatuani çfarë të dëshironi. Por të mos jetë gatim i rëndë dhe të ketë më tepër përmbajtje vitaminash se yndyrash.

E PREMTE

Mëngjesi: Një biskotë dhe 150 gramë kos me fruta.

Dreka: Sanduiç me peshk ton, dhe një portokall.

Darka: Një gjoks pule të pjekur shoqëruar me një sallatë të madhe jeshile e ndjekur nga një frut kivi.

E SHTUNË

Mëngjesi: Vezë të zier dhe kërpudha të ziera me pak vaj.

Dreka: Përgatisni një sanduiç me mish dhe domate.

Darka: Gatuani perime. Më pas mund të pini dhe një filxhan të vogël me çokollatë.

E DIEL

Mëngjesi: Lëng të freskët portokalli në një masë 200 ml dhe fruta stine.

Dreka: Djathë deleje të shoqëruar me lajthi.

Darka: Një fileto të vogël salmon, patate dhe spinaq.

Java e dytë

E HËNË

Mëngjesi: Bukë dietike të thekur dhe kos.

Drekë: Ushqim që mund ta zgjidhni vetë por jo më shumë se 280 kalori.

Darkë: Gjysmë pice, sallatë jeshile dhe një ëmbëlsirë të vogël me fruta.

E MARTË

Mëngjesi: Një gotë me qumësht dhe një shegë.

Drekë: Sandiiç me kalori të ulëta dhe një mollë, nektarinë ose dardhë.

Darkë: Gatim me rreth 350 kalori me bizele dhe misër të ngrirë.

E MËRKURË

Mëngjesi: Qumësht dhe një banane e vogël.

Dreka: Makarona të gatuara me ton, dhe majonezë dietike.

Darka: Gatuani diçka jo shumë të rëndë, por pikante.

E ENJTE

Mëngjesi: Dy feta të vogla frutash dhe një gotë me qumësht.

Dreka: Bëjeni vetë drekën. Përzieni gjysmë avokadoje, dy domate dhe 50 gramë mocarela. Shtojini gjithashtu lëng limoni dhe piper të zi.

Darka: Makarona të ziera të shoqëruara me një sallatë miks pa vaj.

E PREMTE

Mëngjesi: Drithëra me qumësht dhe një banane.

Drekë: Supë domatesh dhe një sallatë me çfarë të dëshironi.

Darkë: Një supë e ngrohtë dhe e shëndetshme me erëza dhe qepë.

E SHTUNË

Mëngjesi: Një vezë e zier, shoqëruar me një banane të vogël.

Dreka: Sanduiç me 2 feta të mira proshute, domate dhe paninen të lyer me majonezë dietike.

Darka: Makarona në mikrovalë me salcë me domate.

E DIEL

Mëngjesi: Bukë me dy salsiçe.

Dreka: Tost me sardele dhe domate. Në fund shoqërojini me mollë.

Darkë: Brinjë pule, dy patate të ziera dhe karota.