Dedikimi emocionues i nuses për vjehrrën, sot në 76-vjetorin e saj të lindjes
Transmetuar më 02-10-2020, 17:16

Inxhinierja e njohur Luljeta Bozo feston sot ditëlindjen.

Ajo mbushi 76-vjeçe.

Një urim të veçantë ia ka bërë nusja e djalit të saj, regjisorja Alda Biba.

Pas tërmetit të shtatorit dhe atij të nëntorit 2019, inxhinierja Bozo u kthye në “zërin e qetësisë” të çdo familje shqiptare, me këshillat e saj të vyera.

“Gëzuar ditën e lindjes Luljeta Bozo (Konomi) ti grua e madhe që ke dhënë e jep kontribut në shkencën e mekanikës së dherave e që shumë të identifikojnë me tërmetin….” – ka shkruar Alda Biba.

“Ke kaluar në duart e tua breza e breza konstruktorësh e ndërtues… që modestisht buzëqesh kur ish-studentë të falenderojnë për atë çfarë u ke dhënë me zemërgjerësi, Dijen… kur bota akademike nga gjithë bota të vlerëson e fton të ndash në auditore universistetesh prestigjoze e konferenca boptrëore studimet e tua… Tokio…Paris…Tetovë… Gjermani… Barcelonë… Seul. Ti pa bujë dhuron çfarë di”, – shkroi ndër të tjera regjisorja Bida, për vjehrrën e saj, inxhinieren Luljeta Bozo.

/NOA.al