“Ne të vdekur jemi”/ Naftëtarët hyjnë me forcë në mjediset e uzinës: Duam lekët tona
Transmetuar më 14-10-2020, 10:32

Në ditën e 17 të grevës së urisë, naftëtarët e Ballshit janë ende në pritje të një përgjigje të munguar nga qeveria për zgjidhjen e problemeve të tyre.

Naftëtarët e Ballshit kanë hapur paraditen e sotme me forcë portën e Uzinës duke kaluar kordonin e sigurisë të krijuar nga policia private.

Pasi kanë mundur të hyjnë me forcë, ata kanë ecur drejt godinës ku thirrjeve "duam paratë tona", thanë se kërkojnë librezat e punës.

Ndërkohë në hyrje të godinës ishin vendosur efektivët, që nuk i lejuan fillimisht naftëtarët të futeshin në ambientet e brendshme.

Por naftëtarët shqyejnë portën dhe u futën me forcë në Uzinë paraditen e sotme. Kreu i Sindikatës së tyre, Sokol Dautaj, tha se “nëse do e lini në dorë të Zotit, ne të vdekur jemi.”

Sokol Dautaj në një dalje për mediat, jashtë ambienteve ku zhvillohet greva, tha se kërkesat e tyre janë shumë të qarta, por askush nuk i ka marrë parasysh.

"Është i gjithë fati i qytetit. Rafineria punon me naftëtarë. Të na japin ca na takon, ikim ne shikojmë hallin tonë. Hapi i radhës është shumë i qartë, kjo është në dorën e naftëtarëve, më shqip dhe qartë që i kemi shprehur kërkesat tona, nëse do ia lëmë Zotin, ne të vdekur jemi", tha Dautaj, teksa sot greva është shoqëruar me protesta dhe incidente.

/NOA.al