Ja arsyeja pse fytyra e çdo njeriu është unike. Dhe bonus, 16 VIP-a që duken si binjakë identikë (FOTOT)
Transmetuar më 17-10-2020, 18:16

Fakti i të qenit unik në pamjen e fytyrës, fshihet në detaje të vogla të cilat përcaktojnë dhe përcaktojnë ndryshimet midis secilit prej nesh, madje edhe midis binjakëve.

Për të bërë këto diferenca ka miliarda qeliza të cilat përdorën si një lloj “amplifikatori” dhe nuk lejojnë kopjimin e qenieve  njerëzore në detaje.

Për të zbuluar rolin vendimtar të qelizave të ADN në mënyrën e modelimit të fytyrës, kanë punuar një grup kërkuesish në laboratorin amerikan i Berkeley, i cili ka publikuar zbulimin në revistën shkencore Science.

Ky zbulim është i ngjashëm me atë të vizave të gishtave në duar. Kështu bëhet e mundur që fytyra e secilit prej nesh të jetë unike dhe të mos ketë asnjë kopje në detaj. /a.s/noa.al/

Megjithatë ndonëse fytyrat e njerëzve janë unike, ka plot të tillë që janë të ngjashëm me të tjerë. Madje edhe mes VIP-ash, gjenden disa personazhe të famshme që janë të ngjashëm me njëri-tjetrin, siç mund të shikoni pamjet e mëposhtme të Getty Images.

16 VIP-a që duken si binjakë identikë Jaime Pressly and Margot Robbie Bryce Dallas Howard and Jessica Chastain Bryce Dallas Howard and Jessica Chastain Tom Hardy and Logan Marshall-Green Tom Hardy and Logan MarshallGreen Millie Bobby Brown and Natalie Portman Millie Bobby Brown and Natalie Portman Ed Sheeran and Rupert Grint Image may contain Ed Sheeran Rupert Grint Tie Accessories Accessory Human Person Suit Coat Clothing and Overcoat Amy Adams and Isla Fisher Image may contain Amy Adams Isla Fisher Face Human Person Collage Advertisement Poster and Hair Bella Hadid and Jennifer Lawrence Image may contain Bella Hadid Face Human Person Necklace Jewelry Accessories Accessory and Jennifer Lawrence Henry Cavill and Matt Bomer Image may contain Matt Bomer Henry Cavill Tie Accessories Accessory Suit Coat Clothing Overcoat Apparel and Human Jeffrey Dean Morgan and Javier Bardem Image may contain Javier Bardem Tie Accessories Accessory Face Human Person Suit Coat Clothing and Overcoat Julie Bowen and Elizabeth Banks Image may contain Elizabeth Banks Human Person Julie Bowen Hair and Face Katy Perry and Zooey Deschanel Image may contain Zooey Deschanel Face Human Person and Hair Nina Dobrev and Victoria Justice Image may contain Victoria Justice Face Human Person Hair Cosmetics and Lipstick

Mila Kunis and Sarah Hyland Image may contain Sarah Hyland Mila Kunis Face Human Person and Home Decor Mick Jagger and Harry Styles Image may contain Harry Styles Mick Jagger Face Human and Person Thandie Newton and Zoe Saldana Image may contain Zoe Saldana Thandie Newton Face Human Person Collage Advertisement and Poster