Demonstrata në të gjithë Francën për mësuesin që i prenë kokën
Transmetuar më 19-10-2020, 13:05

Demonstratat u mbajtën në të gjithë Francën të Dielën në shenjë nderimi për një mësues të cilit iu pre koka nga një sulmues pasi u tregoi studentëve të tij karikaturat e Muhamedit.

Samuel Paty u vra të Premten pranë shkollës ku ai punonte, në komunën Conflans Saint-Honorine, në veriperëndim të Parisit.

Vrasësi i dyshuar, për të cilin zyrtarët thanë se ishte një refugjat çeçen 18-vjeçar, ishte i armatosur me një thikë dhe një armë plastike pellet, më vonë rapotohet se u qëllua për vdekje nga oficerët në një qytet afër, tha policia.

Autoritetet franceze kanë filluar një hetim antiterror.

Presidenti Emmanuel Macron e quajti atë një "atentat" dhe një "sulm terrorist islamik".

Udhëheqësit e partive kryesore politike, shoqatat dhe sindikatat u bashkuan me demonstratat të Dielën pasdite në Paris, Place de la République dhe në shumë qytete të tjera duke përfshirë Lyon, Toulouse, Strasburg, Nantes, Marseille, Lille dhe Bordeaux.

Ministri i Arsimit Jean-Michel Blanquer dhe Ministri i Deleguar për Shtetësinë Marlène Schiappa thanë se ata do të përfaqësonin qeverinë "në mbështetje të mësuesve, sekularizmit, lirisë së shprehjes dhe kundër Islamizmit".

Ja se çfarë dimë për sulmin deri më tani:

Kush ishte viktima?

Paty, një mësues 47-vjeçar i historisë dhe gjeografisë, u pre me kokë pranë shkollës rreth orës 5 pasdite me kohën lokale.

Policia i tha agjencisë së lajmeve AFP se ai kishte organizuar një diskutim në klasë me nxënës të shkollës së mesme rreth karikaturave të Profetit Muhamed të Islamit.

Disa prindër myslimanë thanë se ishin ankuar në shkollë dhe media franceze raportoi se Paty kishte marrë një numër kërcënimesh pas klasës.

Megjithëse nuk përmendet në Kur’an, bërja e një imazhi të Profetit konsiderohet idhujtari nga disa myslimanë, veçanërisht në traditën më të ashpër sunite.

Blanquer tha se shkolla kishte ndërmarrë hapa "të duhur" në përgjigje të ankesave në vendosjen e masave që të dy "mbështetën mësuesin dhe hapën një dialog me prindërit"

Ministri shtoi se ai do të përgatisë një "kornizë" pedagogjike se si të trajtohet sulmi me studentët kur ata të kthehen në shkollë pas gjysmës së mandatit. Ai tha se do të organizohej një minutë heshtje.

Macron vizitoi shkollën Bois d’Aulne dhe u takua me kolegët e mësuesit të historisë të Premten në mbrëmje.

Ai tha më pas: "Një nga shtetasit tanë u vra sepse ai ishte një mësues, sepse ai u mësoi studentëve për lirinë e shprehjes, lirinë për të besuar ose jo për të besuar.

"Mësuesi ishte viktimë e një sulmi frikacak. Viktima e një sulmi terrorist islamik."

Kush ishte autori i dyshuar?

Sulmuesi i tij i dyshuar u raportua të ishte 18 vjeç, me origjinë çeçene dhe i lindur në Moskë.

Zyrtarët thanë se ai u qëllua për vdekje në qytetin fqinj të Éragny pasi ai veproi në një mënyrë kërcënuese dhe nuk arriti t’i përgjigjej një urdhri për të vendosur armët e tij.

Zyrtarët thanë se ai ishte i panjohur për shërbimet e inteligjencës.

Prokurori francez i anti-terrorizmit Jean-Francois Ricard u tha gazetarëve se i dyshuari, të cilit iu dha një rezidencë 10-vjeçare në Francë si refugjat në mars, ishte i armatosur me një thikë dhe një armë airsoft, e cila hap fishekëve plastikë.

Motra e tij (nga njëri prind) iu bashkua me grupin e Shtetit Islamik në Siri në 2014, tha Ricard. Ai nuk i dha emrin e saj dhe nuk është e qartë se ku është ajo tani.

Prokurori tha se në telefonin e të dyshuarit u gjet një tekst që pretendonte përgjegjësinë dhe një fotografi e viktimës.

Ai gjithashtu konfirmoi se një llogari në Twitter nën emrin Abdoulakh A i përkiste të dyshuarit. Ai postoi një foto të kokës së prerë disa minuta pas sulmit së bashku me mesazhin "Unë kam ekzekutuar një nga qentë nga ferri që guxoi të vinte Muhamedin poshtë".

Ricard tha se i dyshuari ishte parë në shkollë duke kërkuar studentë për mësuesin, dhe drejtori kishte marrë disa telefonata kërcënuese.

Prokuroria e anti-terrorizmit në Francë tha se autoritetet duke hetuar vrasjen arrestuan nëntë të dyshuar, përfshirë gjyshin e adoleshentit, prindërit dhe vëllai 17-vjeçar.

Cili është sfondi i këtij sulmi?

Incidenti erdhi ndërsa qeveria franceze po punon për një projekt-ligj për të adresuar radikalët islamikë të cilët autoritetet pretendojnë se po krijojnë një "shoqëri paralele jashtë vlerave të Republikës Franceze".

Kjo shënon incidentin e dytë në lidhje me terrorizmin që kur filloi një gjyq për masakrën e janarit 2015 në revistën satirike Charlie Hebdo, e cila kishte botuar karikaturat që përshkruanin Muhamedin.

Tre javë më parë, një 18-vjeçar nga Pakistani u arrestua pasi goditi me thikë dy persona jashtë ish zyrave të Charlie Hebdo.Ai i tha policisë se ishte i mërzitur për publikimin e karikaturave. Viktimat e tij pësuan lëndime jo-kërcënuese për jetën.

/NOA.al