Bëni një listë të shkëlqyeshme ushqimore në minuta
Transmetuar më 20-10-2020, 11:37

Pasja e një liste ushqimore të planifikuar mirë  ju ndihmon të qëndroni në planin tuaj të ushqimit të shëndetshëm.

Bukë dhe brumëra

Në listën tuaj:

Bukë gruri, xhepa pita dhe kifle angleze

Tortilla me miell të plotë

Kërkoni fjalët "grurë i plotë" ose "miell gruri i plotë" si përbërësi i parë në etiketë.

Zgjidhni bukë me drithëra të plota që përmbajnë të paktën 3 deri në 4 gram fibra dhe kanë më pak se 100 kalori për fetë.

Mishi dhe prodhimet e detit

Në listën tuaj:

Gjoks pa pulë ose gjel deti

Turqi ose mish pule

Salmon, halibut, troftë, skumbri, ose frutat e detit tuaj të preferuar

Mish dreke me natrium të reduktuar (gjel deti, viçi i pjekur)

Nëse blini mish të kuq, zgjidhni prerjet më të dobëta – ato me shumë pak mermer.

Hani pulë të bluar ose gji të gjelit të detit në vend të viçit të bluar. Këto janë shumë më të ulëta në yndyrë. Bëhuni krijues me erëza dhe do të merrni aromë pa yndyrë.

Makarona dhe Oriz

Në listën tuaj:

Oriz ngjyrë kafe

Makarona me grurë të plotë ose me drithëra

Përsëri, favorizoni drithërat kur është e mundur.

Vajra, salca, salcë sallate dhe erëza

Në listën tuaj:

Salce domatesh

Mustardë

Salcë për Barbecue

Uthull me verë të kuqe

Salsa

Vaj ulliri ekstra i virgjër, vaj kanola, llak gatimi pa yndyrë

Kaperi dhe ullinj të zhurmshëm

Salcë speci djegës

Shumë salca dhe erëza janë çuditërisht të larta në natrium dhe sheqer. Shikoni për varietete pa sheqer. Mbani gjurmët e niveleve të natriumit, veçanërisht nëse shkurtoni kripën.

Zëvendësoni majonezën dhe erëza të tjera me shumë yndyrë me mundësi si salca dhe salca e nxehtë, ose zgjidhni majonezë të lehtë.

Drithërat dhe ushqimet e mëngjesit

Në listën tuaj:

Drithërat me kokrra të plota ose me shumë drithëra

Bollgur i prerë nga çeliku ose i menjëhershëm

Shufra drithërash të plota

Blini drithëra dhe shufra drithërash që përmbajnë shumë fibra dhe sheqer të ulët. Përdorni manaferrat, frutat e thata ose arrat për të shtuar ëmbëlsi në drithërat tuaj.

/NOA.al