Mjeku dhe muzikanti i talentuar vret veten gjatë pandemisë së koronavirusit
Transmetuar më 22-10-2020, 10:00

Joshua Burke, 35 vjeç, ishte një fëmijë i talentuar në violinë,  i cili fitoi një bursë në Shkollën Yehudi Menuhin, para se të diplomohej me një diplomë të klasit të parë në Kolegjin Mbretëror të Muzikës në Londër.

Ai bëri një turne me Orkestrën e Dhomës së Londrës dhe punoi si një mësues violine.

Pesë vjet më pas vendosi të vinte në pritje karrierën e tij muzikore për të studiuar mjekësi.

Burke u diplomua si mjek nga Universiteti Warwick në korrik të vitit të kaluar, por të afërmit thanë se ai luftonte me ‘etikën’ e mjekësisë dhe gjithashtu vuante nga depresioni.

Ai u gjet i vdekur më 14 qershor.

Motra e tij e madhe Zoe 38 vjeçe, tha se vëllai i saj  jetonte vetëm dhe vuante nga depresioni.

Ai nuk  mori trajtimin e duhur dhe  po të mos kishte qenë pandemia e koronavirusit ai do të ishte gjallë.

‘Ai shkoi te mjeku dhe vetë-përshkroi atë që i duhej dhe ata bënë një bisedë mjek-me-mjek, ku ajo që duhej të kishte ndodhur në të vërtetë ishte se vëllai im ishte në gjendje të rëndë  dhe ai duhet të ishte referuar në shërbimet psikiatrike,’ tha motra e tij.

‘Herën e fundit që e pashë atë, ai ishte thjesht shumë i lumtur me mua, por gjithmonë kishte këtë rrymë nënujore dhe ai vuante nga mërzia e bllokimit.’

‘Ai mund të mos ketë kërkuar mjaftueshëm me zë të lartë për ndihmën e nevojshme.’

Burke kishte një fëmijëri të pazakontë. Ai dhe motra e tij u shkolluan nga prindërit e tyre në jahtin e familjes ndërsa lundronin nëpër botë.

‘Po të mos kishte qenë kyçja mund të mos kishte ndodhur, ‘tha ajo. ‘Jam shumë e zemëruar. Unë nuk i kam marrë fëmijët e mi për të parë vëllanë tim – ai do të kishte dashur shumë të shihte fëmijët.

‘Herën e fundit kur shkova për ta vizituar atë ai tha se shpresonte se mund ta kisha sjellë vajzën time dhe a mund ta imagjinoni se si ma thyen zemrën të mendoj se ai mund të ishte akoma këtu nëse do ta kisha bërë.

/NOA.al