Mahnitëse/ Fotografohen planetët më të ndritshëm të sistemit tonë diellor (FOTO)
Transmetuar më 27-10-2020, 09:55

Teleskopi i Teknologjisë së Re të ESO (NTT) ka kapur pamjen e tre fqinjëve tanë planetarë, ndërsa operacionet e kufizuara shkencore rifillojnë në Observatorin La Silla, që ndodhet në shkretëtirën kiliane Atacama.

Imazhet e tre planetëve më të ndritshëm të dukshëm në qiell atë natë: Jupiteri, Marsi dhe Saturni u morën ndërsa ekipi i operacioneve testoi instrumentin e gjithanshëm EFOSC2 të NTT. Ngjyrat delikate portokalli, të verdhë dhe të kuqërremtë të tre planetëve shihen duke kombinuar imazhe të kapura nga instrumenti duke përdorur pesë filtra të ndryshëm.

Kjo Foto e Javës tregon një montazh të imazheve të marra nga tre planetët.

Madhësitë relative që shihen në këtë montazh janë proporcionale me madhësinë këndore të planetëve në qiell.

Marsi duket mjaft i madh dhe i ndritshëm sepse ishte në kundërshtim kur u bë imazhi, domethënë Toka ishte pozicionuar midis Marsit dhe Diellit.

Pas këtyre testeve të suksesshme, operacione shumë të kufizuara shkencore rifilluan me këtë instrument javën e kaluar pas pauzës së shkaktuar nga pandemia.

Këto operacione të kufizuara po kryhen nën masa të rrepta të shëndetit dhe sigurisë nga një ekip shumë i vogël, i cili përdor mjete të posaçme për të bashkëvepruar me astronomët që vëzhgojnë në distancë.

/S.H /NOA.al