Transmetuar më 02-01-2021, 13:27

Një nga dëshirat më të mëdha për t’u përmbushur për Vitin e Ri 2021, është kthimi në udhëtime, pas kufizimeve të vuajtura në 2020-ën shumë të vështirë që lamë pas.

Dhe pasi, për fat të mirë, Covid -19 nuk e ka hequr mundësinë e ëndërrimit, ja dhjetë plazhe magjike për të imagjinuar para syve tanë, për të mbledhur energjitë dhe shpresat që duhet të përballojmë, me shpresë, fazën e fundit të pandemisë. Duke u kthyer për të bërë pushime të mrekullueshme.

Ishujt Fixhi – Oqeani Paqësor – Ato janë të vendosura afër vijës së ndryshimit të datave, kështu që ato janë territoret e para që i thanë lamtumirë vitit 2020.

KALEDONIA E RE – Jemi në Paqësorin Jugor, por arkipelagu është një territor francez. Ai përfshin një duzinë ishujsh dhe një nga lagunat më të mëdha të koraleve në botë.

BORA BORA – Polinezia Franceze – Jemi akoma në Paqësorin Jugor: ky ishull i vogël ndodhet në veri-perëndim të Tahitit dhe është praktikisht sinonim i Parajsës në Tokë.

Ishujt COOK – Pesëmbëdhjetë ishuj të shpërndarë në të gjithë Paqësorin Jugor dhe të lidhur politikisht me Zelandën e Re. Shkëmbinj nënujorë koralesh, natyrë e paprishur dhe ujëra kristalorë: ato janë parajsa për zhytësit.

PALAU, Nikronezia – Një arkipelag me afërsisht 500 ishuj në Paqësorin perëndimor. Midis lagunave të koraleve, natyra e ëndrrave, plazhet e përsosura, është vetëm sikleti i zgjedhjes…

MAURITIUS – Një ishull me një personalitet të fortë dhe natyrë të harlisur, i vendosur në Oqeanin Indian. I përsosur për ata që e duan detin, por gjithashtu shëtitje në natyrë, ushqim të mirë dhe kulturë.

Ishujt HAWAII – Natyra e tyre vullkanike ofron pamje mbresëlënëse, kontraste intensive dhe tronditje të pafund, duke filluar me plazhet e rërës së egër të zezë.

RRUGA E MADHE E OQEANIT, Australi – Kjo autostradë e madhe bregdetare përshkon një nga shtrirjet më të bukura dhe më të egra në kontinent. Është për t’u përmendur, bregu me pirgjet mbresëlënëse që quhet dymbëdhjetë Apostujt.

CABO SAN LUCAS, Meksikë – Jemi në skajin jugor të gadishullit meksikan në Kaliforninë e Ulët. Cabo San Lucas është i famshëm për plazhet, aktivitetet ujore dhe jetën e natës, raporton Noa.al, duke cituar Tgcom.

PORTI ANTONIO, Xhamajkë – Qyteti i Xhamajkës, në bregun veri-lindor të ishullit, ka plazhe magjepsëse të rrethuara nga natyra e egër dhe e virgjër. /e.a/noa.al/

Foto: Tgcom