Tragjike, i mituri vdes brenda lavatriçes gjatë procesit të larjes
Transmetuar më 23-02-2021, 10:47

Tragjedi në Zelandën e Re. Sipas raporteve të mediave lokale, një fëmijë vdiq pasi u gjet brenda një lavatriçeje që ishte me sa duket e ndezur në kohën e aksidentit të tmerrshëm.

"Fëmija i mitur u gjet i vdekur në një makinë larëse në kohën që ajo ishte në proces pune," raporton Stuff.co.nz.

Një zëdhënës, tha se autoritetet u informuan për një incident në një periferi të Hoon Hay, Christchurch, rreth orës 5 pasdite (me kohën lokale) të premten.

"Një fëmijë u plagos dhe u dërgua në spital ku më vonë vdiq. Policia po heton rrethanat e vdekjes së tij dhe eksperti mjekësor është informuar", thanë oficerët në vendngjarje.

"Star News", raporton se Presidenti i Bordit të Komunitetit Waihoro / Spreydon-Cashmere Karolyn Potter, tha se "komuniteti është në zi dhe në mbështetje të familjes së viktimës".

Vdekja e të miturit nuk po trajtohet si e dyshimtë nga policia. Rreziqet e mundshme të makinave larëse në lidhje me fëmijët, janë raportuar gjerësisht.

Sipas Komisionit të Sigurisë së Produkteve të Konsumatorit, ka pasur të paktën tre vdekje të tilla, duke përfshirë fëmijë pesë vjeç ose më të vegjël që nga viti 2014 në vendin oqeanik.

Rreth tre mijë vizita në dhomat e urgjencës janë bërë gjithashtu në lidhje me aksidentet që përfshinin makinat larëse.

Raportet e Konsumatorit të Grupit Jofitimprurës, folën për këto rreziqe: "Është e domosdoshme që prindërit t’u shpjegojnë fëmijëve të tyre të vegjël, se pajisjet nuk janë lodra dhe se ato mund të jenë të rrezikshme. Është po aq e rëndësishme të tregoni rreziqet e mundshme për këdo që shikon fëmijët tuaj, ndërsa nuk jeni të pranishëm. Mos harroni, se fëmijët e vegjël janë në një fazë zhvillimi që i bën ata veçanërisht kuriozë". /e.a/noa.al/

Burimi: Fanpage; Foto: Google