Klima në Arktik, lëshohet sateliti për të monitoruar klimën atje
Transmetuar më 28-02-2021, 17:51

Rusia nisi satelitin e saj hapësinor Arktika-M të Dielën në një mision për të monitoruar klimën dhe mjedisin në Arktik.

Arktiku është ngrohur më shumë se dy herë më shpejt se mesatarja globale gjatë tre dekadave të fundit dhe Moska po kërkon të zhvillojë rajonin e pasur me energji, duke investuar në Rrugën e Detit Verior për transportin në anën e saj të gjatë veriore ndërsa shkrihet akulli.

Sateliti arriti me sukses orbitën e tij të synuar pasi u lëshua nga kosmodromi Baikonur i Kazakistanit nga një raketë Soyuz, tha Dmitry Rogozin, kreu i agjencisë hapësinore Roscosmos ruse, në një postim në Tuiter.

Rusia ka në plan të dërgojë një satelit të dytë në 2023-shin dhe, së bashku, të dy do të ofrojnë monitorim gjatë gjithë kohës, për të gjithë motin, të Oqeanit Arktik dhe sipërfaqes së Tokës, tha Roscosmos.

Arktika-M do të ketë një orbitë shumë eliptike që kalon lart mbi gjerësinë gjeografike veriore duke e lejuar atë të monitorojë rajonet veriore për periudha të gjata para se të kthehet poshtë nën Tokë.

Në orbitën e duhur, sateliti do të jetë në gjendje të monitorojë dhe të marrë imazhe çdo 15-30 minuta të Arktikut, të cilat nuk mund të vëzhgohen vazhdimisht nga satelitët që orbitojnë mbi ekuatorin e Tokës, tha Roscosmos.

Sateliti do të jetë gjithashtu në gjendje të ritransmetojë sinjale shqetësimi nga anijet, avionët ose njerëzit në zona të largëta si pjesë e programit ndërkombëtar të kërkimit dhe shpëtimit me bazë satelitore Cospas-Sarsat, tha Roscosmos. /k.k/noa.al/

Burimi i lajmit: CNN