Çmimet Oskar 2021, gjithçka duhet të dini për të nominuarit dhe 25 prillin
Transmetuar më 22-03-2021, 04:06

Nata e 25 prillit do të ketë interes të dyfishtë për shumë shqiptarë të cilët do të kenë në vemendje jo vetëm zgjedhjet tona parlamentare, por edhe për të shijuar maratonën e çmimeve Oskar.

Ceremonia e Oskar këtë vit do të mbahet më 25 prill në Los Angeles, ku po ashtu si vitin e kaluar, nuk do të ketë një mikpritës, por vetëm një listë prezantuesish.

Lista e plotë e nominimeve për Oskar 2021

Aktorja më e mirë në një rol dytësor

Maria Bakalova, Borat Subsequent Moviefilm Glenn Close, Hillbilly Elegy Olivia Colman, The Father Amanda Seyfried, Mank Yuh-Jung Youn, Minari

Dizajni më i mirë i kostumeve

Emma Mank Ma Rainey’s Black Bottom Mulan Pinocchio

Skenari më i mirë i përshtatur

Borat Subsequent Moviefilm The Father Nomadland One Night in Miami The White Tiger

Skenari më i mirë origjinal

Judas and the Black Messiah Minari Promising Young Woman Sound of Metal The Trial of the Chicago 7

Filmi më i mirë i shkurtër i animuar

Burrow Genius Loci If Anything Happens I Love You Opera Yes-People

Filmi më i mirë i shkurtër me veprim të drejtpërdrejtë

Feeling Through The Letter Room The Present Two Distant Strangers White Eye

Aktori më i mirë në një rol dytësor

Sacha Baron Cohen, The Trial of the Chicago 7 Daniel Kaluuya, Judas and the Black Messiah Leslie Odom, Jr, One Night in Miami Paul Raci, Sound of Metal Lakeith Stanfield, Judas and the Black Messiah

Dokumentari më i mirë

Collective Crip Camp The Mole Agent My Octopus Teacher Time

Dokumentari më i mirë i shkurtër

Colette A Concerto Is a Conversation Do Not Split Hunger Ward A Love Song for Latasha

Filmi më i mirë ndërkombëtar me metrazh të gjatë

Another Round Better Days Collective The Man Who Sold His Skin Quo Vadis, Aida?

Muzika më e mirë

Greyhound Mank News of the World Sound of Metal Soul

Redaktimi më i mirë i filmit

The Father Nomadland Promising Young Woman Sound of Metal The Trial of the Chicago 7

Kinematografia më e mirë

Judas and the Black Messiah Mank News of the World Nomadland The Trial of the Chicago 7

Efektet më të mira vizuale

Love and Monsters The Midnight Sky Mulan The One and Only Ivan Tenet

Filmi më i mirë i animuar artistik

Onward Over the Moon A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon Soul Wolfwalkers

Grimi dhe modelimi më i mirë i flokëve

Emma Hillbilly Elegy Ma Rainey’s Black Bottom Mank Pinocchio

Kënga më e mirë origjinale

Husavik, Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga Fight For You, Judas and the Black Messiah Io Sì (Seen), The Life Ahead Speak Now, One Night in Miami Hear My Voice, The Trial of the Chicago 7

Aktori më i mirë në një rol kryesor

Riz Ahmed, Sound of Metal Chadwick Boseman, Ma Rainey’s Black Bottom Anthony Hopkins, The Father Gary Oldman, Mank Steven Yeun, Minari

Aktorja më e mirë në një rol kryesor

Viola Davis, Ma Rainey’s Black Bottom Andra Day, The United States vs Billie Holiday Vanessa Kirby, Pieces of a Woman Frances McDormand, Nomadland Carey Mulligan, Promising Young Woman

Regjisori më i mirë

Thomas Vinterberg, Another Round Emerald Fennell, Promising Young Woman David Fincher, Mank Lee Isaac Chung, Minari Chloé Zhao, Nomadland

Fotografitë më të mira

The Father Judas and the Black Messiah Mank Minari Nomadland Promising Young Woman Sound of Metal The Trial of the Chicago 7