Nata e 25 prillit do të ketë interes të dyfishtë për shumë shqiptarë të cilët do të kenë në vemendje jo vetëm zgjedhjet tona parlamentare, por edhe për të shijuar maratonën e çmimeve Oskar.
Ceremonia e Oskar këtë vit do të mbahet më 25 prill në Los Angeles, ku po ashtu si vitin e kaluar, nuk do të ketë një mikpritës, por vetëm një listë prezantuesish.
Lista e plotë e nominimeve për Oskar 2021
Aktorja më e mirë në një rol dytësor
Maria Bakalova, Borat Subsequent Moviefilm Glenn Close, Hillbilly Elegy Olivia Colman, The Father Amanda Seyfried, Mank Yuh-Jung Youn, Minari
Dizajni më i mirë i kostumeve
Emma Mank Ma Rainey’s Black Bottom Mulan Pinocchio
Skenari më i mirë i përshtatur
Borat Subsequent Moviefilm The Father Nomadland One Night in Miami The White Tiger
Skenari më i mirë origjinal
Judas and the Black Messiah Minari Promising Young Woman Sound of Metal The Trial of the Chicago 7
Filmi më i mirë i shkurtër i animuar
Burrow Genius Loci If Anything Happens I Love You Opera Yes-People
Filmi më i mirë i shkurtër me veprim të drejtpërdrejtë
Feeling Through The Letter Room The Present Two Distant Strangers White Eye
Aktori më i mirë në një rol dytësor
Sacha Baron Cohen, The Trial of the Chicago 7 Daniel Kaluuya, Judas and the Black Messiah Leslie Odom, Jr, One Night in Miami Paul Raci, Sound of Metal Lakeith Stanfield, Judas and the Black Messiah
Dokumentari më i mirë
Collective Crip Camp The Mole Agent My Octopus Teacher Time
Dokumentari më i mirë i shkurtër
Colette A Concerto Is a Conversation Do Not Split Hunger Ward A Love Song for Latasha
Filmi më i mirë ndërkombëtar me metrazh të gjatë
Another Round Better Days Collective The Man Who Sold His Skin Quo Vadis, Aida?
Muzika më e mirë
Greyhound Mank News of the World Sound of Metal Soul
Redaktimi më i mirë i filmit
The Father Nomadland Promising Young Woman Sound of Metal The Trial of the Chicago 7
Kinematografia më e mirë
Judas and the Black Messiah Mank News of the World Nomadland The Trial of the Chicago 7
Efektet më të mira vizuale
Love and Monsters The Midnight Sky Mulan The One and Only Ivan Tenet
Filmi më i mirë i animuar artistik
Onward Over the Moon A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon Soul Wolfwalkers
Grimi dhe modelimi më i mirë i flokëve
Emma Hillbilly Elegy Ma Rainey’s Black Bottom Mank Pinocchio
Kënga më e mirë origjinale
Husavik, Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga Fight For You, Judas and the Black Messiah Io Sì (Seen), The Life Ahead Speak Now, One Night in Miami Hear My Voice, The Trial of the Chicago 7
Aktori më i mirë në një rol kryesor
Riz Ahmed, Sound of Metal Chadwick Boseman, Ma Rainey’s Black Bottom Anthony Hopkins, The Father Gary Oldman, Mank Steven Yeun, Minari
Aktorja më e mirë në një rol kryesor
Viola Davis, Ma Rainey’s Black Bottom Andra Day, The United States vs Billie Holiday Vanessa Kirby, Pieces of a Woman Frances McDormand, Nomadland Carey Mulligan, Promising Young Woman
Regjisori më i mirë
Thomas Vinterberg, Another Round Emerald Fennell, Promising Young Woman David Fincher, Mank Lee Isaac Chung, Minari Chloé Zhao, Nomadland
Fotografitë më të mira
The Father Judas and the Black Messiah Mank Minari Nomadland Promising Young Woman Sound of Metal The Trial of the Chicago 7