Sot Kuvend pas zgjedhjeve të 25 prillit, çështja kryesore ajo e shkarkimit të Metës! Deputetët që ulen për herë të fundit në parlament
Transmetuar më 04-05-2021, 07:53

Ditën e sotme në orën 10:00 do të mblidhet Kuvendi, për herë të parë pas zgjedhjeve të 25 prillit. Kuvendi do të mblidhet me deputetët aktual ku shumica prej tyre do të ulen për herë të fundit në parlament, ndërsa 140 deputetët e dalë nga zgjedhjet e 25 prillit do të betohen në shtator.

Ditën e sotme në orën 10:00 do të mblidhet Kuvendi, për herë të parë pas zgjedhjeve të 25 prillit. Kuvendi do të mblidhet me deputetët aktual ku shumica prej tyre do të ulen për herë të fundit në parlament, ndërsa 140 deputetët e dalë nga zgjedhjet e 25 prillit do të betohen në shtator.

Dje paradite Konferenca e Kryetarëve vendosi zhvillimin e seancave plenare në datat 4 maj, 6 maj, 13 maj dhe 20 maj 2021. Çështje të rëndësishme pritet të kthehen në tavolinat e diskutimit, ku mbi të gjitha qëndron ajo e shkarkimit të Presidentit të Republikës. Në seancën e sotme në rend dite janë futur për votime mes të tjerave edhe disa dekrete të Presidentit si dhe akte normative të qeverisë që lidhen me marrëveshje për sigurimin e vaksinave.

Sot nga deputetët do të ulen për herë të fundit, ku mes tyre janë dhe emra të rëndësishëm si Pandeli Majko, Mimi Kodheli, Ilir Beqaj, Vasilika Hysi apo Eglantina Gjermeni dhe pothuajse të gjithë deputetët e opozitës së re. Janë rreth 80 deputetë që do të ulen në ato karrige në seancat e fundit dhe nuk do të rikthehen më në shtator si ligjvënës të Republikës së Shqipërisë.

Më 25 prill Partia Socialiste mori 74 mandate dhe fitoi një mandat të tretë historik, PD u rendit e dyta me 59 mandate, LSI që siguroi vetëm katër mandate dhe PSD me 3 mandate.

Deputetët nga Grupi Parlamentar i PS që nuk do të jenë më deputetë:

ADELINA RISTA

ADNOR SHAMETI

ALKET HYSENI

ALMIRA XHEMBULLA

ANASTAS ANGJELI

ANDREA MARTO

ANDUEL XHINDI

ARBEN KAMAMI

BESNIK BARAJ

DITMIR BUSHATI

DRITAN BICI

EDLIRA BODE

EDMOND LEKA

EGLANTINA GJERMENI

ELONA HOXHA

FADIL NASUFI

FATMIR VELAJ

FIDEL YLLI

ILIR BEQAJ

LUAN HARUSHA

MIMI KODHELI

MUSA ULQINI

PANDELI MAJKO

ROBERT BITRI

ROLANT XHELILAJ

SADI VORPSI

SADRI ABAZI

SENIDA MESI

SPARTAK BRAHO

VASILIKA HYSI

VILMA BELLO

XHEVIT BUSHAJ

ERVIN BUSHATI

ARDIT KONOMI

ARDIANA JAKU

FLORENC SPAHO

ARTEMIS MALO

TATIANA PIRO (NURCE)

Deputetët që nuk do të rikthehen më në shtator nga Grupi Parlamentar Demokrat

MYSLIM MURRIZI

RUDINA HAJDARI

ALBAN ZENELI

ARBEN ELEZI

KORAB LITA

ARLIND ÇAÇANI

HALIL JAKIMI

LIGORAQ KARAMELO

HALIT VALTERI

BESNIK TROPLINI

ARTUR ROSHI

Deputetët që nuk rizgjidhen nga Grupi Parlamentar “I pavarur”

YLLI SHEHU

EDLIRA HYSENI

RALF GJONI

ENVER ROSHI

EDIOLA BRAHA

NIMET MUSAJ

ENADA KAPLLANI

AMRA BAROVA

Grupi parlamentar "Demokraci dhe drejtësi"

EUGEN BOJAXHIU

SELAMI JENISHEHRI

KRENAR RRYÇI

KOÇI TAHIRI

KLAJDI QAMA

MAJLINDA HALILAJ

ERVIS MEÇO

RAMAZAN GJUZI

EDMOND STOJKU

EDMOND RRUSHI

Deputetë të tjerë

KUJTIM GJUZI

ANDI PËRMETI

KOSTAQ PARA

ADRIATIK ALIMADHI

VASIL STERJOVSKI

SUZANA TOPI

ERION PICIRI

ZEF SHTJEFNI

FATJONA DHIMITRI

ELDA HOTI

NIKOLIN STAKA

LEFTER MALIQI

REME LALA /S.H /NOA.al