Facebook mbyll faqen pro-Izraelite me 77 milion ndjekës, myslimanët radikalë postonin gjuhë urrejtjeje
Transmetuar më 19-05-2021, 12:49

Faqja e “Jerusalem Prayer Team” në Facebook kishte mbi 75 milion ndjekës.

Por u mbyll nga Facebook të Premten për ‘sjellje jo-autentike’.

Themeluesi Mike Evans thotë se ai ishte shënjestra e një fushate kundër tyre.

Kjo vjen në mes të konfliktit më të keq midis Izraelit dhe militantëve në Gaza që nga viti 2014

Faqja ‘Ekipi i Lutjeve të Jeruzalemit’, i cili u krijua në 2002 dhe ishte faqja më e madhe e krishterë në Facebook, u mbyll nga platforma e rrjeteve sociale, këtë të Premte.

Dr. Mike Evans, themeluesi i faqes, pretendoi se kritikët e faqes postuan ‘më shumë se një milion’ komente kundër saj dhe më pas raportuan se ata kurrë nuk kishin postuar në këtë faqe.

Duke folur për Rrjetin Christian Broadcasting Network (CBN), Evans pretendoi se kishte ‘një përpjekje të organizuar nga organizata radikale islamike për të arritur këtë objektiv’.

“Ata postuan mbi një milion komente në faqen tonë dhe më pas i bënë njerëzit të kontaktonin Facebook. Ky ishte një mashtrim dhe mashtrim i plotë. Ishte një plan shumë i zgjuar, mashtrues nga radikalët islamikë.”

Ai gjithashtu shtoi se postimet kishin përfshirë komente antisemetike, të tilla si foto dhe citime nga Adolf Hitler, të cilat mund të kenë shkaktuar filtrat e Facebook.

Facebook vendosi të mbyllë faqen pro-Izraelite me mbi 75 milion ndjekës, mes konfliktit më të keq në rripin e Gazës në vite.

/a.m/NOA.al