Transmetuar më 06-09-2021, 01:29

SpaceX do të nisë ekuipazhin e tij të parë civil në hapësirë javën e ardhshme në një udhëtim tre-ditor rreth Tokës.

Katër qytetarë do të futen brenda anijes kozmike Crew Dragon kur të lëshohet në hapësirë ​​nga Falcon 9 më 15 shtator si pjesë e misionit të quajtur Inspiration4, raporton noa.al duke cituar stacionin hapësinor.

"#Inspiration4 dhe @SpaceX kanë përfunduar rishikimin e gatishmërisë për fluturim dhe janë gati për fluturim!", njoftoi Inspiration4.

Ngritja do të ndodhë në Qendrën Hapësinore Kennedy të NASA-s në Cape Canaveral, Florida.

Kapsula Dragon po synon një lartësi prej 335 milje – rreth 75 milje më lart se Stacioni Hapësinor Ndërkombëtar dhe në një nivel me Teleskopin Hapësinor Hubble.

Astronautët e ardhshëm, Jared Isaacman, Hayley Arceneaux, Chris Sembroski dhe Dr. Sian Proctor, pritet të mbërrijnë në Sunshine State të enjten për të filluar përgatitjet e fluturimit pas muajve të stërvitjes intensive që kur ekipi u njoftua në mars.

Përgatitja e tyre ka përfshirë "trajnimin e centrifugës, simulimet e Dragoit, vëzhgimet e operacioneve të tjera të lëshimit të SpaceX, stërvitjen e avionëve Zero-G, trajnimin pçr rezistencë në lartësi, simulimin dhe testimin mjekësor", tha Inspiration4 në një deklaratë për shtyp.

Misioni do të komandohet nga Isaacman, 38 vjeç, themeluesi dhe CEO i kompanisë së përpunimit të kartave të kreditit Shift4 Payments dhe një pilot avioni profesionist.

Isaacman nuk ka zbuluar se sa po paguan për fluturimin, por ka dhuruar 100 milionë dollarë për Spitalin Kërkimor të Fëmijëve St. Jude.

Ai ka një pasuri neto të vlerësuar prej 2.6 miliardë dollarë, sipas Forbes./noa.al