Transmetuar më 14-09-2021, 22:34

Beyonce dhe Jay-Z kanë prezantuar një diamant plot 128.54 karatë që regjistrohet si një ndër gurët e çmuar më me vlerë në botë.

Diamanti që shihni në galeri shfaqet për herë të parë për publikun.

Ky diamant u zbulua në vitin 1877 nga Kimberley Mines, në Afrikën e Jugut dhe është një nga zbulimet më të mëdha të gurëve të çmuar të shekullit të 19-të.

Diamanti u ble nga pronari i një argjendarie më 1878 me qëllim për ta pasur një trashëgimi brezash. /noa.al