Transmetuar më 23-09-2021, 12:56

Nëna e një prej futbollistëve më të mirë të të gjitha kohërave, Cristiano Ronaldo, Dolores Aveiro, thotë se nipi i saj dhe djali i Ronaldos, tani është më i mirë se CR7 11 vjeç. Duke gjykuar nga fakti se nëna e di më mirë, atëherë një yll i ri tashmë ka lindur në familjen e portugezit të popullarizuar planetar.

“Ne nuk do të bëjmë presion mbi Ronaldon e vogël, por Cristianinho mund të bëhet më i mirë se Cristiano”, – tha nëna dhe gjyshja krenare e 11-vjeçarit në një podkast portugez. Pra, djalit të CR7 do t’i duhet të tejkalojnë 678 gola në karrierën e tij, pesë “Topa të Artë” dhe një “palmares” plot me trofe me klubet dhe ekipin kombëtar portugez.

“Mendoj se nipi im do të luajë për Sporting, ashtu siç e filloi Cristiano. Në fakt, unë mendoj se një ditë ata të dy do të luajnë së bashku për Sporting. Djali im është tashmë 36 vjeç…, por i thashë atij: Para se të vdes, dua që ti të kthehesh në shtëpi, në Lisbonë, në Portugali. E di që atij i pëlqen të shikojë ndeshje të Sportingut”, – thotë nëna Dolores.

Dhe pastaj ajo hoqi një paralele midis djalit dhe nipit: “Po, mendoj se Cristianinho është më i mirë se Cristiano! Në kohën e tij, djali im nuk kishte trajner personal. Ja, nipi im tashmë e ka një të tillë. Sinqerisht, mendoj se djali po luan më mirë tani sesa babai i tij në të njëjtën moshë. Dhe ai ka një mësues të shkëlqyeshëm mbi kokë…”

CR Junior tani është në akademinë e Manchester United, pasi luajti te Juventus për dy vite. Ai është 11 vjeç dhe në dy sezonet e fundit te Juventusi kishte shënuar 56 gola dhe dhënë 26 asiste, të gjitha në vetëm 35 ndeshje!