Transmetuar më 13-02-2022, 14:59

Pasuria e pesë këngëtareve më të pasura në botë “prek” shumën e pabesueshme prej 4 miliardë eurosh. Rihanna është një miliardere

Ylli i popit 34-vjeçar, Rihanna tani është një miliardere pasi pasuria e saj totale arrin në 1.7 miliardë dollarë (1.2 miliardë euro), sipas Forbes që citon noa.al. Pra, Rihanna është në vendin e parë si këngëtarja më e pasur në botë!

Në fakt, pjesa më e madhe e pasurisë së yllit të popit (1.4 miliardë dollarë / 1 miliard euro) nuk vjen nga industria e muzikës, por nga 50% e aksioneve të saj në linjën e kozmetikës që ajo ka themeluar, "Fenty Beauty". Dolly Parton aktualisht ka 600 milionë dollarë

Dolly Parton, e cila u rrit pa ujë dhe energji elektrike, ka bërë 600 milionë dollarë.

Ajo është një këngëtare, tekstshkruese, producente, aktore dhe biznesmene amerikane nga Tenesi. 

Parton konsiderohet si një nga këngëtaret më të mira në botë dhe albumet e saj janë shitur në miliona kopje. Në listë sigurisht përfshihet edhe “mbretëresha e popit”

Mbretëresha e popit nuk ka nevojë për rekomandime. Me një karrierë të gjatë në këtë fushë, ai ka një pasuri të “çmendur” të cilën e investon në prona të paluajtshme.

Ajo gjithashtu ka shtëpi luksoze në Londër dhe Nju Jork.

Në fund të fundit, paratë nuk janë problem për të, pasi pasuria e saj shkon në 570 milionë dollarë. Gloria Estefan e pashlyeshme

Interpretuesja më e suksesshme e të gjitha kohërave, Gloria Estefan, ka fituar 500 milionë dollarë.

Gloria ka shitur mbi 100 milionë disqe në mbarë botën.

Në total, ajo ka fituar 7 çmime Grammy dhe 4 Latin Grammy, dhe konsiderohet si interpretuesja më e suksesshme latine e muzikës pop të të gjitha kohërave.

Sidomos në vitet 1980 dhe 1990, ajo kryesoi listat e muzikës së kërcimit në mbarë botën. E fundit, por jo më pak e rëndësishme, Celin Dion

Këngëtarja e pestë më e pasur në botë është Celin Dion.

Pasuria e Celine Dino vlerësohet në 630 milionë dollarë, sipas Wealth-X, që e rendit atë në mesin e pesë këngëtareve yje më të pasur në botë.

Këtyre duhen shtuar edhe milionat që fitoi nga shitja e një prone që zotëronte në ishullin privat Ganyon në Francë. /noa.al