Transmetuar më 05-03-2022, 16:53

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 1,429 testime, 102 qytetarë të infektuar, 1 humbje jete dhe 125 të shëruar në 24 orët e fundit

Situata: Janë kryer 1,429 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 102 qytetarë, në këto bashki:

38 në Tiranë, 8 në Fier, 5 në Berat, 4 në Vlorë, Devilnë, Sarandë, Elbasan, 3 në Vau i Dejës, Mirditë, Kamëz, Lushnje, Gjirokastër, 2 në Kukës, Tropojë, Kavajë, Patos, Prrenjas, 1 në Lezhë, Krujë, Mallakastër, Dropull, Përmet, Korç, Maliq, Pogradec, Devoll, Dimal.

Janë 1,570 pacientë aktivë me COVID-19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 44 pacientë, nga të cilët 9 janë në gjendje më të rënduar. Në 24 orët e fundit me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor ka një humbje jete me SARS-COV2 pozitiv; një qytetare nga Berati 74- vjeç.

Janë shëruar 125 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 267,083 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (05 Mars 2022) Raste të reja ditore          102 Të shëruar në 24 orë        125 Të shtruar në spitale         44 Humbje jete në 24 orë        1 Testime ditore                 1,429

Testime totale               1,750,981 Raste pozitive                 272,132 Raste të shëruara           267,083 Raste Aktive                       1,570 Humbje jete                         3,479

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë              446 Fier                   277 Elbasan           125 Lezhë               188 Vlorë                109 Kukës              107 Berat                101 Shkodër            90 Gjirokastër       60 Korçë                43 Durrës               19 Dibër                  5