Transmetuar më 27-03-2022, 18:24

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 646 testime, 45 qytetarë të infektuar, asnjë humbje jete dhe 26 të shëruar në 24 orët e fundit

Situata: Janë kryer 646 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 45 qytetarë, në këto bashki: 21 në Tiranë, 5 në Vlorë, 3 në Kuçovë, nga 2 qytetarë në Gjirokastër, Delvinë, Lushnje, Fier, nga 1 qytetar në Shkodër, Kukës, Durrës, Mallakastër, Sarandë, Përmet, Elbasan, Gramsh. Janë 516 pacientë aktivë me COVID-19 në të gjithë vendin. Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 14 pacientë, nga të cilët 1 është në gjendje më të rënduar. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me SARS-COV2. Janë shëruar 26 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 269,425 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (27 Mars 2022)

Raste të reja ditore 45 Të shëruar në 24 orë 26 Të shtruar në spitale 14 Humbje jete në 24 orë 0 Testime ditore 646

Testime totale 1,773,637 Raste pozitive 273,432 Raste të shëruara 269,425 Raste Aktive 516 Humbje jete 3,491

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 246 Fier 70 Vlorë 70 Gjirokastër 35 Berat 19 Elbasan 16 Shkodër 16 Durrës 13 Kukës 12 Korçë 8 Dibër 6 Lezhë 5