Transmetuar më 21-04-2022, 00:44

Lufta midis Rusisë dhe Ukrainës po trondit Evropën dhe botën. Ushtria ruse po bombardon në masë qytetet e Ukrainës dhe numri i viktimave po rritet çdo ditë. Ndiqni nga afër të gjitha zhvillimet këtu.

E enjte 21 prill 2022

09:10 | Moska: E çliruam Mariupolin

Ministri rus i Mbrojtjes Shoigu i raportoi Putinit për operacionin special dhe njoftoi sot se ushtria ruse kishte arritur "çlirimin e Mariupolit".

Shoigu tha se "Forcat e Armatosura të Federatës Ruse dhe njësitë e republikave të Donbass në Mariupol morën të gjitha masat për të mbrojtur popullsinë".

Sipas ministrit të Mbrojtjes, pavarësisht kundërshtimit të militantëve, më shumë se 142 mijë qytetarë u evakuuan në Mariupol dhe të gjithë pengjet në port u liruan.

09:00 | "80 për qind e Luhanskut në duart e Rusisë"

Rusët tani kontrollojnë 80 për qind të rajonit të Luhanskut, në Ukrainën lindore. Guvernatori ukrainas Sergei Gaidai e njoftoi këtë përmes Telegram. Ai tregoi se Rubyzhne dhe Popasna kontrollohen "pjesërisht" nga rusët.

Para fillimit të pushtimit rus më 24 shkurt, separatistët pro-rusë të "Republikës Popullore" të vetëshpallur në Luhansk, kontrollonin rreth 30 për qind të rajonit.

07:27 | Zbulohen sërish varreza masive në Borodjanka Në Borodjanka, në periferi të kryeqytetit ukrainas Kiev, janë zbuluar edhe dy varre masive ku u gjetën nëntë trupa civilësh. Kështu tha një oficer policie nga rajoni i Kievit në Facebook. Sipas oficerit, trupat tregojnë shenja torture.

Borodjanka është një nga zonat më të prekura në rajonin e kryeqytetit. Tani që trupat ruse janë tërhequr, bëhet e qartë se çfarë mizorie ka ndodhur në këtë qytet. Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel bëri një vizitë në këtë qytet të mërkurën.

00:36 |Rusia teston raketën bërthamore me rreze të gjatë veprimi: "Vendet që na kërcënojnë tani do të mendohen dy herë"

Rusia ka lëshuar me sukses një raketë balistike ndërkontinentale (ICBM). Kjo ishte hera e parë e lëshimit të një rakete të tillë nga projekti Sarmat, bln të ditur noa.al duke cituar ministrinë ruse të Mbrojtjes.

Raketa u lëshua nga kozmodromi Plesetsk në rajonin e Arkhangelsk, rreth 800 kilometra nga Moska. Ajo ka goditur objektivat e synuara të testimit në Gadishullin Kamçatka.

Presidenti Putin u shfaq në televizionin kombëtar rus ndërsa informohej nga Ministria e Mbrojtjes për testin e suksesshëm.

"Sistemi i avancuar i raketave Sarmat do të rrisë aftësinë luftarake të forcave raketore strategjike ruse. Sarmat është raketa më e fuqishme në botë me rrezen më të madhe të veprimit," tha ai.

Putin uroi ushtrinë ruse për testin e suksesshëm dhe foli për "një armë që nuk ka dhe nuk do të ketë një të dytë në botë për një kohë të gjatë". Ai tha gjithashtu se “ata që kërcënojnë Rusinë do të mendohen dy herë tani”.

Rusia bombardon pikat e kontrollit të korridorit humanitar në Mariupol

Marrëveshja e arritur nga Rusia dhe Ukraina për evakuimin e civilëve nga qyteti port i Mariupolit nuk ka zgjatur. Ukraina shpresonte të evakuonte 6000 gra, fëmijë dhe të moshuar përmes korridorit të rënë dakord. Gjithsej 90 autobusë duhet të kishin hyrë në qytet, por mediat lokale po raportojnë se pikat e kontrollit ku njerëzit u mblodhën dhe prisnin autobusët, u sulmuan nga trupat ruse.

Zëvendëskryeministrja ukrainase Iryna Vereshchuk akuzon gjithashtu Rusinë për shkeljen e armëpushimit të rënë dakord. Aktualisht është e paqartë se sa njerëz kanë mundur të largohen nga qyteti port i rrethuar nga ushtria ruse.

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së dëshiron të udhëtojë në Kiev dhe Moskë

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, António Guterres po shton përpjekjet diplomatike për një armëpushim në Ukrainë. Guterres i shkroi një letër përfaqësive të Rusisë dhe Ukrainës në OKB, raporton noa.al. “Në letër, Sekretari i Përgjithshëm i kërkon presidentit Vladimir Putin ta presë në Moskë dhe presidentit Volodimir Zelensky që ta presë në Kiev”, tha zëdhënësi Stephane Dujarric. Duhet të ndërmerren hapa urgjente për të rivendosur paqen në Ukrainë", shtoi ai.

Sekretari i Përgjithshëm Guterres ka bërë thirrje vazhdimisht për një armëpushim në Ukrainë.

Lufta në Ukrainë, SHBA trajnon ukrainasit si të përdorin armë me rreze të gjatë veprimi

Rrëfimi i Tatianës për jetën në qytetin e ‘ferrit’ Mariupol, para se të arratisej

Rusia dërgon 17 batalione të tjera me 55 mijë ushtarë për të rritur sulmin pushtues në Ukrainë

Politikani ukrainas nxit Putinin: Përdor armët e shkatërrimit në masë!

Putin merr vendimin drastik për të bijën: Nuk del dot nga Rusia

Rama tregon pse nisi lufta në Ukrainë

E trishtë! Gjenden të vrarë 2 punonjës të kopshtit zoologjik në Kharkiv

Sisteme të tëra artilerie! Joe Biden ka gati planin për Ukrainën

Google mohon zhbllokimin e pamjeve satelitore të vendeve ushtarake ruse