Transmetuar më 28-04-2022, 18:50

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 1,132 testime, 73 qytetarë të infektuar, asnjë humbje jete dhe 27 të shëruar në 24 orët e fundit

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon: Janë kryer 1,132 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 73 qytetarë, në këto bashki:

30 në Tiranë, 19 në Fier, 5 në Himarë, 4 në Sarandë, 3 në Shkodër, Vlorë, 2 në Patos, 1 në Durrës, Rroskovec, Lushnje, Selenicë, Gjirokastër, Tepelenë, Kuçovë.

Janë 411 pacientë aktivë me COVID-19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 8 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2. Janë shëruar 27 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 271,095 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (28 Prill 2022)

Raste të reja ditore 73 Të shëruar në 24 orë 27 Të shtruar në spitale 8 Humbje jete në 24 orë 0 Testime ditore 1,132

Testime totale 1,804,298 Raste pozitive 275,002 Raste të shëruara 271,095 Raste Aktive 411 Humbje jete 3,496

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 252 Fier 63 Vlorë 38 Korçë 12 Gjirokastër 12 Shkodër 9 Berat 7 Elbasan 7 Durrës 6 Kukës 4 Dibër 1