Transmetuar më 22-06-2022, 14:47

Rusi- Rusia mund të furnizojë me rreth 25 milionë tonë grurë në tregun global deri në fund të vitit, tha Ministria e Jashtme ruse.

“Ne konfirmojmë gatishmërinë tonë për të vazhduar përmbushjen e detyrimit tonë për të eksportuar grurë, plehra, energji dhe produkte të tjera kritike.

Rusia mund të furnizojë rreth 25 milionë tonë drithëra në tregjet globale deri në fund të këtij viti“, tha zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova në një konferencë për shtyp të mërkurën.

Ndërkohë, një anije tregtare turke po largohet nga porti i Mariupolit pas bisedimeve për grurin me Moskën. Kjo është bërë e ditur nga autoritetet e Ankarasë.