Transmetuar më 22-06-2022, 18:52

ITALI- Erjol Nako, shoferi shqiptar, i cili beson se është Shën Mihail Kryeengjëlli dhe terrorizoi Vatikanin dy ditë më parë është lënë në burg.

Gjyqtari konfirmoi arrestimin e policisë dhe karabinierëve mëngjesin e sotëm dhe vendosi burg pa afat për 38-vjeçarin e akuzuar për plagosje dhe rezistencë ndaj një zyrtari publik. Nako ndodhet ende në spital për shkak të plagëve të lehta të marra gjatë arratisjes, nesër do të transferohet në burg pas daljes.

Nako, 38-vjeç, mbolli panik në San Pitero mëngjesin e së dielës duke mos u ndalur edhe pas kërkesës së karabinierëve dhe postoblloqeve. Ecja e tij e çendur, i nisur nga Panteoni, u ndal pranë kolonadës së Bazilikës së Shën Pjetrit, kur një karabinierë qëlloi një gomë. Më pas,

Nako, i dënuar për drogë dhe keqtrajtim të ish-bashkëshortes së tij, vazhdoi arratisjen e tij në via Gregorio VII. Ai është bllokuar nga një pajisje makine e njësisë së antiterrorizmit të njësisë policore e cila e ka bllokuar me një taser.