Transmetuar më 24-06-2022, 09:26

Me kalimin e ditëve, është më e qartë se koha e Cristiano Ronaldos te Manchester United ka marrë fund. Siç u raportua nga “AS” të martën, ylli portugez po e “peshon” vazhdimësinë e tij në “Old Trafford”, por u deshën disa orë që vendimi i tij të kthjellohej.

Ai dëshiron të largohet dhe destinacioni i ardhshëm mund të jetë Mynihu. Përballë dëshirës së papërmbajtshme të Lewandowskit për t’u larguar nga Bayerni, klubi gjerman planifikon të mbulojë hendekun e polakut me pesë herë fituesin e “Topit të Artë”, në atë që do të ishte një nga nënshkrimet më të rëndësishme në historinë e tij.

Nëse largimi i Lewandowskit te Barcelona do të përfaqësonte një nga “bombat” e merkatos së verës, nuk do të ishte më pak nëse zëvendësuesi i tij në radhët e kampionit gjerman do ta kishte emrin Cristiano Ronaldo.

Do të ishte një “grusht shteti” spektakolar për liderët gjermanë që të neutralizonin ndikimin e largimit të yllit polak. Mjedisi i portugezit tashmë është në dijeni të interesimit të Bayernit dhe e sheh operacionin me sy të mirë. Megjithatë, 37-vjeçari duket se ka më shumë oferta në tryezë.

Shkuarja e Haaland dhe Darwin Núñez te Manchester City dhe Liverpool, respektivisht, si dhe pasiviteti me të cilin Manchester United e ka nisur merkaton e kësaj vere, kanë bërë që Cristiano të humbasë shpresën për tituj sezonin e ardhshëm, me klubin e tij aktual.

Ylli portugez nuk dëshiron ta shterojë sezonin e tij të fundit në elitë, apo një nga të fundit, pa opsione për ta zgjeruar palmaresin spektakolar. Prandaj dëshiron të largoheni nga “Old Trafford”. Nga ana tjetër, Bayerni e siguron që të luftojë për Bundesligën dhe të jetë një nga kandidatët e fortë për të fituar Ligën e Kampionëve.

Bayerni është në rrugën për t’u bërë “mbreti” i tregut të transferimeve, nëse nënshkrimi i Cristianos përfundon me sukses. Kjo mund të ndodhë pas nënshkrimit të Sadio Mané. Ardhja edhe e yllit portugez do ta bënte Bayernin të krijonte një sulm ëndrrash. Këto dy yje do të bashkoheshin me Müller, Sané, Coman, Gnabry…, në atë që për shumëkënd do të ishte sulmuesi më i mirë në botë.