Transmetuar më 25-06-2022, 15:01

Kompania e udhëtimeve “IVisa” ka përpiluar një renditje të qyteteve më të lumtura në botë. Në këtë përzgjedhje janë marrë në konsideratë pesë faktorë: jetëgjatësia, sasia e dritës së diellit, orët e punës, kostoja e jetesës dhe mirëdashja e banorëve vendas.

Në vend të parë është Lisbona. Kryeqyteti i Portugalisë merr 2801 orë diell në vit dhe punon mesatarisht vetëm 31 orë në javë. Medalje argjendi për Barcelonën e Spanjës, ku banorët jetojnë mesatarisht 84 vite.

Italia është e katërta me Romën. Asnjë qytet amerikan nuk është në dhjetëshen e parë, me përjashtim të Las Vegasit, që përfundoi i 12-ti.

10 qytetet më të lumtura në botë, renditja:

1. Lisbona, Portugali

2. Barcelona, ​​Spanjë

3. Athina, Greqi

4. Roma, Itali

5. Sydney, Australi

6. Madridi, Spanjë

7. Toronto, Kanada

8. San José, Kosta Rika

9. Stamboll, Turqi

10. Bangkok, Tajlandë

Ndër faktorët e lumturisë është ai ekonomik. Vendet më pak të kushtueshme janë ato ku njerëzit ndihen më të kënaqur. Drita e diellit është thelbësore; një sasi e mirë e vitaminës D është e mirë për ju. Është vërtetuar shkencërisht se kjo vitaminë rrit serotoninën, hormonin e humorit. Me pak fjalë, dielli të jep harmoni dhe qetësi.