Transmetuar më 07-07-2022, 15:25

Kryeministri Boris Johnson njoftoi dorëheqjen gjatë ditës së sotme, ndërsa menjëherë ka filluar gara për udhëheqësin e Partisë Konservatore dhe Britanisë.

Disa anëtarë të lartë të kabinetit të Johnson janë duke u përgatitur për një garë të ardhshme, duke tërhequr deputetët për pije, darka dhe takime me kafe. Gjashtë pretendentët kryesorë pritet të nisin ofertat për ta pasuar atë si udhëheqës i konservatorëve. Shumë të tjerë gjithashtu pritet të kandidojnë, potencialisht për të siguruar një punë të lartë në qeverinë e ardhshme.

  LIZ TRUSS

Sekretari i Jashtëm është shpallur prej kohësh si një pasardhës i mundshëm i Johnson dhe është i popullarizuar në sondazhet mes anëtarëve të partisë Konservatore. Truss, si Sunak, konsiderohet gjerësisht se ka hedhur bazat për të qenë një udhëheqës në të ardhmen

Ajo është deputete që nga viti 2010. Truss u kthye me nxitim nga Indonezia ku po zhvillohej Samiti i Ministrave të Jashtëm të G20-ës dhe në zhvillimet e vrullshme që priten duket se edhe ajo vetë do të luajë një rol katalitik.

NADHIM ZAHAWI

Deri në promovimin e tij në kancelar, Zahawi shihej si një bast i jashtëm për të qenë kryeministri i ardhshëm. Një deputet që iu bashkua kabinetit më pak se një vit më parë, ai ka pasur përvojë të kufizuar politike në vijën e parë. Kjo ndryshoi kur ai zëvendësoi Rishi Sunak të martën në mbrëmje.

Deputeti 55-vjeçar për Stratford-on-Avon ka pasur një rritje të shpejtë nën kryesinë e Johnson, fillimisht si ministër i vaksinave gjatë pandemisë së koronavirusit, më pas si sekretar arsimi.

Vendimi i tij për të mbështetur qeverinë e Johnson në momentin e rrezikut maksimal mund të jetë bërë për besnikëri ndaj kryeministrit, por ishte edhe nga ambicie.

RISHI SUNAK

Deri në muajt e fundit, Rishi Sunak, djali i emigrantëve indianë i arsimuar në Oksford, shihej nga shumë deputetë konservatorë si kryesuesi në garën për të zëvëndësuar Johnson.

Një sondazh ekskluziv për Sky News në janar tregoi se pothuajse gjysma e anëtarëve të Tory besonin se Rishi Sunak do të bëhej një udhëheqës më i mirë dhe mund të fitonte më shumë vende në zgjedhjet e ardhshme sesa Boris Johnson.

Ministri 42-vjeçar dha dorëheqjen dje, duke thënë: “Është bërë e qartë se qasjet tona janë thelbësisht shumë të ndryshme”,.

  SAJID JAVID

"Mjaft është mjaft," tha ish-sekretari i shëndetësisë në Dhomën e Komunave të mërkurën. Ishte Javid ai që nisi shtytjen përfundimtare që ka të ngjarë t’i japë fund karrierës kryeministrore të Johnson me një letër dorëheqjeje mallkuar.

Deputeti 52-vjeçar i Bromsgrove ka kandiduar për udhëheqjen e partisë dy herë më parë: në vitin 2016 pas referendumit të Brexit dhe përsëri në 2019, kur u eliminua nga gara pasi doli i katërti në votën e deputetëve.

Roli i Javid-it si vrasësi kryesor politik i Johnson-it do ta ndihmojë pozitën e tij në mesin e konservatorëve, por besnikët e Johnson nuk kanë gjasa ta harrojnë tradhtinë.

Aleatët e Javid thanë se ai nuk kishte vendosur nëse do të kandidonte përsëri. Njëri tha se në fjalimin e tij të dorëheqjes “ishte e qartë se ai ka një plan për riformësimin e partisë për të ardhmen dhe rikthimin e saj në linjë. Saj ende në fund mund të rrokulliset pas dikujt tjetër.”

PENNY MORDAUNT

Një nga të preferuarit e basteshkruesve për të pasuar Johnson, ministri i tregtisë ka qenë një kritik i koduar për një kohë të gjatë i kryeministrit. Në votën e besimit të muajit të kaluar, Mordaunt nuk pranoi të thoshte nëse ajo mbështet Johnson, por deklaroi: "Unë nuk e zgjodha këtë kryeministër".

Si ministër i ri jashtë kabinetit, Mordaunt nuk shfaqet në renditjen e udhëheqjes së ConservativeHome. Por ekipi i saj i fushatës ka qenë në shtatzëni që nga botimi i librit të saj, Greater, majin e kaluar.

  TOM TUGENDHAT

Kryetari i komitetit të përzgjedhur për punët e jashtme nuk e ka fshehur mospëlqimin e tij për Johnson dhe dëshirën e tij për të qenë kryeministri i ardhshëm. Që nga mandati i turbullt i Johnson si sekretar i jashtëm, Tugendhat ka qenë një nga kritikët më të ashpër të kryeministrit.

Deputeti 49-vjeçar për Tonbridge dhe Malling shërbeu në luftërat e Irakut dhe Afganistanit përpara se të hynte në parlament në vitin 2010. Ai u bë kryetar i komisionit të përzgjedhur për punët e jashtme në 2017 dhe e ka përdorur atë si një platformë për t’u bërë një nga më të partive konservatore. deputetë të shquar.

Konkurrentët e tjerë Disa konservatorë të tjerë të shquar po shqyrtojnë ofertat për udhëheqje, por shanset e tyre janë më të kufizuara.

Jeremy Hunt Ish-sekretari i shëndetësisë do të qëndrojë për udhëheqjen, por shumë deputetë në të djathtë të partisë janë skeptikë për rekordin dhe stilin e dorëzimit të Hunt.

Ben Wallace Sekretari i Mbrojtjes ka fituar lëvdata për trajtimin e tij të luftës në Ukrainë, por mbetet i paprovuar në fusha të tjera politike. E parë si një palë duar të qëndrueshme brenda partisë, Wallace nuk ka ndërtuar një ekip kaq të gjerë fushate sa pretendentët e tjerë. "Unë ende nuk jam i sigurt se Ben do të kandidojë," tha një aleat.

Suella Braverman Prokurorja e Përgjithshme ishte një nga anëtarët e parë të qeverisë që shpalli synimin e saj për të kandiduar për udhëheqjen e konservatorëve. Ajo ka një reputacion të fortë mes Grupit Evropian të Kërkimeve të deputetëve konservatorë pro Brexit për politikat e saj të ashpra, por profili i saj publik është i kufizuar.

Michael Gove I shkarkuar si sekretar i ngritur të mërkurën pasi i tha Johnson se duhet të jepte dorëheqjen, Gove mund të nisë një ofertë të tretë për udhëheqjen. Kjo potencialisht do të përqendrohej në ofrimin e axhendës së nivelimit për të trajtuar pabarazinë rajonale. Por aleatët e tij këmbëngulin se ai nuk do të kandidojë më.