Transmetuar më 28-09-2022, 20:58

Qytetarët amerikanë po tërhiqen urgjentisht nga Rusia. Perëndimi ndodhet në ankth duke pritur lëvizjen e radhës së presidentit rus Vladimir Putin.

Ata kanë frikë se Putin po përgatitet për një sulm brenda Ukrainës ose një sulm kundër interesave perëndimore si kabllot e komunikimit detar dhe lufta kibernetike.

Spiunët në Britaninë e Madhe dhe Amerikë besojnë se ka shumë “informacione të besueshme” që Putini po përgatitet të përshkallëzojë situatën në përpjekje për ta kthyer luftën në favor të Rusisë.

Ambasada amerikane në Moskë ka paralajmëruar të gjithë qytetarët që të largohen menjëherë nga Rusia me çdo mjet të nevojshëm dhe tha se shtetësia e dyfishtë nuk do të respektohet nga zyrtarët e Putinit.

Putin synon të pushtojë të katër rajonet e kontestuara pas zgjedhjeve të tij të rreme në Ukrainën lindore, por po i mbarojnë opsionet ushtarake në luftën e tij të dështuar.

Një skenar i mundshëm është një sulm taktik bërthamor në perëndim të katër rajoneve të Kherson, Donetsk, Luhansk dhe Zaporizhzhia, duke krijuar një zonë të vdekur nga rrezatimi për të ndaluar kundërsulmin e Ukrainës.

Por është e mundur që Putini të ketë përdorur mobilizimin e tij të diskutueshëm të trupave prej 300,000 rezervistësh të trajnuar keq si një shpërqendrim për të shtyrë Perëndimin të përqendrohet në Ukrainë.

Çarjet masive në tubacionet e gazit Nord 1 dhe Nord 2 në Detin Baltik mund të kenë qenë një tregues më i madh i lëvizjes së tij të radhës për të provuar dhe për të ndikuar kundër mbështetjes perëndimore për Kievin.

Burimet thonë se dy rrjedhjet masive pranë ishullit danez të Bornholm ishin ndoshta rezultat i spiunazhit rus të kryer nga flota sekrete e nëndetëseve të Moskës.