Transmetuar më 30-10-2022, 01:00

NjĂ« shqiptar ka tronditur GreqinĂ« pasi identifikohet tĂ« ketĂ« sulmuar vajza e gra, dy raste tĂ« cilat janĂ« dokumentuar dhe Ă«shtĂ« faktuar se ka arritur tĂ« pĂ«rd’hunojĂ« njĂ«rĂ«n e tĂ« sulmojĂ« tjetrĂ«n, pĂ«rmes kĂ«rcĂ«nimit me thikĂ« nĂ« dorĂ«.

Policia greke njoftoi të shtunën në mbrëmje se i dyshuari për ngjarjet në Palaio Faliro është identifikuar dhe për të është lëshuar një urdhër arresti, por të gjitha pistat të çojnë në një arrati të tij drejt Shqipërisë, raporton noa.al.

Autoritetet identifikuan “pĂ«rd’hunuesin me tatuazh”, i cili Ă«shtĂ« shqiptar, 40 vjeç, i divorcuar dhe jetonte me nĂ«nĂ«n e tij nĂ« AthinĂ«.

Ai akuzohet pĂ«r dy raste pĂ«rd’hunimi tĂ« kryera nĂ« mĂ«nyrĂ« tĂ« njĂ«pasnjĂ«shme nĂ« orĂ«t e para tĂ« 23 tetorit 2022 nĂ« zonĂ«n e Palaio Faliros.

Pas një hetimi të plotë nga Nëndrejtoria e Sigurisë së Athinës, u identifikuan detajet e autorit të dyshuar të krimeve të mësipërme.

Ndaj 45-vjeçarit tĂ« huaj Ă«shtĂ« ngritur njĂ« dosje pĂ«r pĂ«rd’hunim tĂ« kryer dhe tentativĂ«, d’hunĂ«, kanosje me armĂ« dhe rrĂ«mbim.

Ndërsa kërkimet për të vijojnë, mësohet se ai është arratisur në Shqipëri. Policia tha se ndaj shqiptarit është lëshuar një urdhër arresti ndërkombëtar, në mënyrë që të arrestohet nga autoritetet shqiptare dhe të ekstradohet drejt Greqisë.

Gjithçka ndodhi në Paleo Faliro nĂ« orĂ«t e para tĂ« sĂ« dielĂ«s nĂ« njĂ« stacion autobusi tĂ« dielĂ«n e 23 tetorit, kur u raportua pĂ«r pĂ«rd’hunim tĂ« njĂ« 34-vjeçareje.

Pak minuta mĂ« vonĂ«, njĂ« tjetĂ«r sulm sek’sual – nĂ« tĂ« njĂ«jtĂ«n zonĂ« – u raportua nga njĂ« grua tjetĂ«r.

Policia thotĂ« se ka nĂ« dorĂ« ADN-nĂ« e tĂ« dyshuarit tĂ« kĂ«rkuar, e cila u gjet nĂ« makinĂ«n e gruas sĂ« parĂ« qĂ« ai tentoi tĂ« pĂ«rd’hunonte, si dhe nĂ« rrobat e gruas sĂ« dytĂ« tĂ« cilĂ«n e sulmoi nĂ« autobus.

Profili i autorit të dyshuar

Sipas përshkrimit të bërë në polici nga 34-vjeçarja, burri është rreth 40 vjeç, shtatlartë dhe me gjatësi 1.65 deri në 1.70 cm.

Ai ka lëkurë të bardhë, flokë kafe dhe një prerje flokësh të shkurtër.

Në dorën e djathtë ka një tatuazh në formën e byzylykut.

Ai kishte veshur xhinse të zeza, një bluzë të zezë dhe atlete të zeza ndërsa ishte i dehur, tha 34-vjeçarja.

Sipas dëshmisë së 34-vjeçares, ai ka folur shumë mirë greqisht. Pasi plotësoi dëshirat e tij të sëmura, autori e ka soditur 34-vjeçaren dhe e ka pyetur nëse donte të bëhej e dashura e tij.

Sipas autoriteteve bëhet fjalë për një person që i njeh shumë mirë rrugët dhe rrugicat, siç kuptohet edhe nga dëshmia e gruas së dytë.

Shqiptari i dyshuar

Policia thotë se shqiptari ka tentuar të shuajë epshet me femrën e parë, 25 vjeçe dhe kur nuk ia ka dalë dot ka sulmuar të dytën, 34 vjeçe dhe më pas ka marrë arratinë. Pas mesnate duke hyrë e diela, policia njoftoi se 45 vjeçari ka arritur në Kakavijë dhe më tej ka shkuar në Vlorë ku edhe po qëndron i fshehur.

/noa.al