Transmetuar më 20-01-2023, 13:37

Kleopatra e dinte se përdorimi i vajit të ullirit për maskat e fytyrës do ta bënte atë të dukej më e re. Ndjehuni si një mbretëreshë me këtë maskë të thjeshtë por efektive për fytyrën tuaj

Përgatiti: noa.al

Nëse e keni pyetur veten ndonjëherë: “A është mirë të vendos vaj ulliri në fytyrën time?”, përgjigjja për shumicën e njerëzve është po.

Në fakt, antioksidantët në vajin e ullirit mund të ndihmojnë në parandalimin e lëkurës nga plakja e parakohshme dhe rrudhat (dhe kujt nuk do t’i pëlqente kjo?).

Vitaminat e vajit të ullirit përmirësojnë qarkullimin e qelizave, duke e bërë lëkurën tuaj të duket më e ndritshme dhe të ndjehet më e lëmuar.

Trajtimet e fytyrës me vaj ulliri janë veçanërisht të dobishme në mot të thatë dhe të ftohtë, sepse vaji i ullirit është në gjendje të depërtojë në lëkurë edhe më mirë se hidratuesit e zbukuruar.

Cili vaj ulliri është më i mirë për fytyrën time?

Përdorimi i vajit të ullirit ekstra të virgjër të cilësisë së lartë në fytyrën tuaj, mundësisht i pafiltruar ose i shtypur me gurë, është i rëndësishëm.

Vaji standard i ullirit është ngrohur, duke eliminuar shumë nga vitaminat dhe mineralet e tij, ose është filtruar. Këto procese mund të sjellin kimikate që mund të jenë të dëmshme për lëkurën.

Ndaj përpiquni të gjeni vaj të prodhuar në mënyrë artizanale ose blini ullinj dhe bëjeni vetë aq sa ju duhet për maskën.

A mund të përdor vaj ulliri ekstra të virgjër në fytyrën time çdo ditë?

Për shkak se vaji i ullirit është një vaj i rëndë, përdorimi i tij si maskë për fytyrën çdo ditë, mund të bllokojë poret dhe të krijojë njolla të padëshiruara, veçanërisht nëse lëkura juaj tashmë është e prirur ndaj yndyrës.

Përdoreni këtë maskë për fytyrën me vaj ulliri dy herë në javë dhe do të arrini rezultate të bukura.

Sidoqoftë, mund të përdorni vaj ulliri si një heqës ditor të grimit të syve. Thjesht shtoni disa pika në një top pambuku, rrëshqitni butësisht zonën e syve dhe shpëlajeni tërësisht.

Këshillë: Aplikoni maskën e vajit të ullirit pasi të dilni nga dushi ndërsa poret tuaja janë të hapura dhe lëkura juaj mund të përfitojë më shumë nga hidratimi shtesë.