Transmetuar më 19-02-2023, 22:29

Mbretëria e Bashkuar- U shpallë fituesit e BAFTA 2023 më të mirat e industrisë britanike dhe asaj ndërkombëtare të filmit. Eventi u mbajt në Royal Festival Hall në Londër të dielën, tapeti i kuq ishte i mbushur me yjet që kishin mbanin veshur krijime të emrave më në zë të modës, për të festuar arritjet e tyre.

Ceremonia, e organizuar nga Alison Hammond dhe Richard E. Grant, u ndoq nga Princi dhe Princesha e Uellsit.

Çmimet u shpallën për kategori të ndryshme, duke përfshirë filmin më të mirë, regjisorin më të mirë, aktorin më të mirë, aktoren më të mirë dhe shumë më tepër.

Lista e plotë e fituesve të BAFTA 2023:

Filmi më i mirë

Të gjithë të qetë në frontin perëndimor

Aktorja kryesore

Cate Blanchett (Tar)

Aktori kryesor

Austin Butler, Elvis

EE Rising Star

Emma Mackey

Filmi më i mirë britanik

The Banshees of Inisherin

Animacion i shkurtër britanik

Djali, Nishani, Dhelpra dhe Kali

Kostumografi

Elvis

Grim dhe Flokë

Elvis

Dizajni i prodhimit

Babilonia

Dokumentar

Navalny

Film i shkurtër britanik

Një lamtumirë irlandeze

Skenari origjinal

The Banshees of Inisherin

Efektet vizuale speciale

Avatari

Tingulli

Avatari

Film i animuar

Pinoçhio i Guillermo Del Toro

Debutimi i jashtëzakonshëm nga shkrimtari, regjisori ose producenti britanik

Charlotte Wells, Aftersun

Kinematografia

Të gjithë të qetë në frontin perëndimor

Redaktimi

Gjithçka, Kudo, Të gjitha Përnjëherë

Filmi jo në gjuhën angleze

Të gjithë të qetë në frontin perëndimor

Aktorja dytësore

Kerry Condon, The Banshees of Inisherin

Aktori dytësor

Barry Keoghan, The Banshees of Inisherin

Skenari i përshtatur

Të gjithë të qetë në frontin perëndimor