Transmetuar më 07-09-2023, 17:37

JAPONI-Japonia ka lëshuar së fundmi një raketë që mbante një teleskop me rreze X që do të eksplorojë origjinën e universit, si dhe një tokëzues të vogël hënor, raportojnë mediat e huaja. Lëshimi i raketës HII-A nga Qendra Hapësinore Tanegashima në Japoninë jugperëndimore u shfaq në video të drejtpërdrejtë nga Agjencia Japoneze e Kërkimit të Hapësirës Ajrore(JAXA).

Trembëdhjetë minuta pas nisjes, raketa vendosi në orbitë rreth Tokës një satelit të quajtur Misioni i Imazherisë dhe Spektroskopisë së Rrezeve X, ose XRISM, i cili do të masë shpejtësinë dhe përbërjen e asaj që ndodhet midis galaktikave.

Ky informacion ndihmon në studimin se si u formuan objektet qiellore dhe shpreson se mund të çojë në zgjidhjen e misterit se si u krijua universi. Në bashkëpunim me NASA-n, JAXA do të shikojë forcën e dritës në gjatësi vale të ndryshme, temperaturën e gjërave në hapësirë ​​dhe format dhe shkëlqimin e tyre.