Transmetuar më 12-05-2024, 21:47

E njohur për përdorimin e saj si një barishte aromatike, rozmarina është përdorur në mjekësinë tradicionale prej shekujsh me përfitime të vërtetuara për trurin

Rozmarina i përket florës mesdhetare dhe lulëzon gjatë gjithë vitit dhe kryesisht nga prilli deri në gusht.

Përdoret gjerësisht në gatim, duke i dhënë një shije të shkëlqyeshme ushqimit si dhe pijeve.

Vaji i saj mrekullibërës është mjaft i popullarizuar në industrinë e aromaterapisë, ushqimit dhe kozmetikës, pasi ka acide fenolike dhe flavonoidë që sigurojnë shëndetin holistik.

Përdorimi i rozmarinës për të përmirësuar funksionin e trurit është i jashtëzakonshëm. Përfitimet përfshijnë përmirësimin e funksionit njohës, lehtësimin e stresit, rritjen e performancës akademike dhe trajtimin e humbjes së kujtesës.

Aroma stimulon procesin njohës

Për shembull, flavonoidi apigenin, i cili gjendet në rozmarinë, është një antioksidant dhe përdoret si qetësues, përmirësues i gjumit, duke reduktuar stresin ndërsa përmirëson mënyrën se si neuronet komunikojnë me njëri-tjetrin.

Nuk është rastësi që rozmarina mbështet kujtesën, promovon qartësinë dhe rrit performancën mendore.

Studimet për arsyet pse kjo barishte e çmuar meriton të jetë në jetën tuaj të përditshme datojnë që në Greqinë dhe Romën e lashtë, ku rozmarina përdorej për të rritur kujtesën, vigjilencën dhe përqendrimin.

Largon stresin

Nivelet e kortizolit në trup rriten kur ndihemi të shqetësuar. Organizmi ynë hyn në një gjendje rreziku duke rritur ndjenjën e ankthit. Në këto situata të pakëndshme, provoni të nuhasni vajin e rozmarinës ose avullin nga një zierje e nxehtë.

Aroma e saj do t’ju tokëzojë dhe do t’ju zgjojë në të njëjtën kohë, pasi shoqërohet me përmirësimin e humorit, pastrimin e mendjes, lehtësimin e stresit dhe uljen e niveleve të kortizolit.

Përmirëson funksionin e trurit

Përveç kësaj, aroma e rozmarinës stimulon funksionin njohës. Kur thithen, molekulat e vogla kalojnë në qarkullimin e gjakut dhe prej andej në tru.

Aroma e rozmarinës aktivizon neurotransmetuesit, një kimikat çlirues (acetilkolina). Në këtë mënyrë, stimulohen neuronet specifike që aktivizojnë muskujt dhe kështu një sinjal transmetohet drejtpërdrejt në tru për të punuar më intensivisht.

Mund të zvogëlojë humbjen e kujtesës

Vitet e fundit, gjithnjë e më shumë studime përfshijnë rozmarinën midis substancave që mund të ndihmojnë në situatat e humbjes së kujtesës.

Një studim shqyrtoi efektet e aromaterapisë së rozmarinës te 28 të moshuar, 17 prej të cilëve kishin sëmundjen e Alzheimerit (AD). Aromaterapia konsistonte në përdorimin e vajrave esencialë të rozmarinës dhe limonit në mëngjes dhe livandos dhe portokallit në mbrëmje.

Të gjithë pacientët treguan përmirësim të ndjeshëm në orientimin personal dhe funksionin njohës. Megjithatë, nevojiten më shumë kërkime mbi vetitë shëruese të rozmarinës.

Pra, provoni të shtoni pak rozmarinë në rutinën e përditshme, qoftë në vaktet, pijet e ditës apo rutinën e relaksimit, me vajin aromatik të saj në dush a vaskë, ose një kompresë të lagësht dhe të ngrohtë. /noa.al

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd