Transmetuar më 26-06-2017, 23:42

Zgjedhjet parlamentare të 25 qershorit prodhuan një legjislaturë të re në të cilën do të jenë për katër vitet e ardhshme, 140 deputetë.

Një pjesë e mirë e tyre vijnë për herë të parë në Parlament në këtë Legjislaturë të nëntë.

Në Parlament këtë radhë do të ketë deputetë nga pesë parti politike, përkatësisht, Partia Socialiste, Partia Demokratike, Lëvizja Socialiste për Integrim, Partia për Drejtësi, Integrim dhe Unitet, si dhe Partia Socialdemokrate.

PS arriti të marrë 73 mandate deputetësh në Parlamentin me 140 deputetë, Partia Demokratike grumbulloi 43 mandate, LSI, 19 mandate, PDIU katër mandate dhe PSD, një mandat.

Në Parlament, veç shumë emrave historikë të PS dhe PD që u përjashtuan nga listat nga krerët Rama dhe Basha, do të mungojnë edhe disa emra të vjetër të cilët ishin në lista por nuk dolën dot deputetë. Ndër ta janë Agron Duka, biznesmen, i cili ishte në listën e PD, drejtues i Partisë Agrare Ambientaliste, Spartak Braho i LSI që ishte në listat e PS, Mesila Doda e PDIU, etj.

LIVE/ Numërimi i votave, PS 73 mandate, PD 43, LSI 19, 4 PDIU, 1 PSD

Më poshtë, NOA.al ju sjell listën e plotë të deputetëve të rinj të Parlamentit shqiptar, legjislatura e nëntë, 2017-2021:

LISTA E PLOTË

PARTIA SOCIALISTE

TIRANË

Elona Gjebrea

Besnik Bare

Olta Xhaçka

Blerina Gjylameti

Pandeli Majko

Saimir Tahiri

Vasilika Hysi

Ervin Bushati

Ogerta Manastirliu

Fatmir Xhafaj

Rakip Suli

Arben Ahmetaj

Xhemal Qefalia

Sadri Abazi

Ulsi Manja

Klotilda Ferati 

Sadi Vorpsi 

DURRËS

Eglantina Gjermeni

Milva Ekonomi

Fidel Ylli

Ilir Ndraxhi

Roland Xhelilaj

Jurgis Cyrbja

Rahman Rranja

Klodiana Spahiu

ELBASAN

Taulant Balla

Evis Kushi

Arben Kamami

Musa Ulqini

Anastas Angjeli

Luan Duzha

Nure Belba

KORÇË

Niko Peleshi

Eduart Shalësi

Elisa Spiropali

Ilirjan Pendavinji

Ilir Xhakolli

Edlira Bode

FIER

Erion Braçe

Adelina Rista

Bashkim Fino

Ismet Beqiraj

Antoneta Dhima

Bujar Çela

Tatjana Pirro

Anduel Xhindi

Gramoz Ruçi

Xhevit Bushaj

VLORË

Damian Gjiknuri

Vilma Bello

Alket Hyseni

Vullnet Sinaj

Andrea Marto

Edi Rama

Edmond Leka

Fatmir Velaj

GJIROKASTËR

Bledi Çuçi

Mirela Kumbaro

Flamur Golemi

BERAT

Blendi Klosi

Ermonela Valikaj

Adnor Shameti

Fadil Nasufi

DIBËR

Ilir Beqaj

Almira Xhembulla

Halit Palamani

KUKËS

Mimi Kodheli

LEZHË

Lindita Nikolla

Pjerin Ndreu

Gjetan Gjetani

SHKODËR

Ditmir Bushati

Paulin Stërkaj

Senida Mesi

Luan Harusha

PARTIA DEMOKRATIKE

TIRANË

Lulzim Basha

Orjola Pampuri

Rudina Hajdari

Grida Duma

Albana Vokshi

Jorida Tabaku

Sali Berisha

Halim Kosova

Gent Strazimiri

Fatmir Mediu

Dashamir Shehu

DURRËS

Oerd Bylykbashi

Fatbardha Kadiu

Edi Paloka

Florian Mima

ELBASAN

Edmond Spaho

Endri Hasa

Luçiano Boçi

FIER

Enkelejd Aliebaj

Genc Pollo

Myslim Murrizi

VLORË

Agron Shehaj

Nadire Mecorapaj

Vangjel Dule

GJIROKASTËR

Tritan Shehu

BERAT

Eduart Halimi

KORÇË

Valentina Duka

Ervin Salianji

Hekuran Hoxhalli

Klevis Balliu

DIBËR

Dhurata Çupi

Xhemal Gjunkshi

KUKËS

Flamur Noka

Isuf Celaj

LEZHË

Aldo Bumçi

Lindita Metaliaj

Andon Frrokaj

SHKODËR

Romeo Gurakuqi

Izmira Ulqinaku

Lorenc Luka

Helidon Bushati

Nard Ndoka

LËVIZJA SOCIALISTE PËR INTEGRIM

TIRANË

Klajda Gjosha

Kejdi Mehmetaj

Flodia Kërpaci

Endrit Brahimllari

Luan Rama

DURRËS

Lefter Koka

Nora Malaj

ELBASAN

Monika Kryemadhi

Edmond Haxhinasto

FIER

Petrit Vasili

Robert Bitri

VLORË

Shezai Rrokaj

GJIROKASTËR

Vangjel Tavo

BERAT

Nasip Naço

Gledion Rehovica

KORÇË

Edmond Panariti

DIBËR

Përparim Spahiu

SHKODËR

Agron Çelaj

LEZHË

Viktor Tushaj

PDIU

TIRANË

Shpëtim Idrizi

ELBASAN

Aqif Rakipi

Bujar Muça

DIBËR

Reme Lala

PSD

SHKODËR

Tom Doshi