Transmetuar më 02-07-2017, 18:24

Një ekip i përgjithshëm i diellit pritet të ndodhë gjatë muajit gusht. Parashikimi vjen nga NASA, ku ndër të tjera thuhet se në fund të muajit korrik do të ketë edhe “shira” meteorësh.

Eklipset diellore ndodhin kur hëna e re kalon mes Tokës dhe Diellit. Një eklips diellor total ndodh kur hëna e re është në pozicionin e duhur për të mbuluar tërësisht diskun e diellit.

Një fenomen i tillë pritet të ndodhë muajin e ardhshëm, më konkretisht në 21 gusht, kur hëna e re të bllokojnë plotësisht diellin dhe që do të mund të shihet në Oregon të Karolinës së Jugut. /k.k/noa.al/