Transmetuar më 21-12-2017, 17:47

Hudhra është një aleat i fuqishëm kundër shumë sëmundjeve dhe ndihmon për të patur shëndet të mirë. Sipas një ekipi studiuesish amerikanë të Albany College of Pharmacy dhe Health Sciences në Universitetin e Albany (New York), hudhra ndihmon që të bllokojë kancerin, pasi flora ndalon mpiksjen e gjakut.

Shkencëtarët zbuluan se duke zëvendësuar atomet e hidrogjenit me ato të fluorit, në ekstraktet e hudhrës janë zbuluar komponentë të rëndësishëm për të bllokuar rritjen tumorale dhe formimin e mpiksjeve të gjakut.

Më saktësisht, studiuesit zbuluan se estrakti i hudhrës kontraston formimin e masës tumorale në enët e gjakut.

Përfundimet e studimit të tyre i botuan në revistën shkencore “Molecules”, shkruan noa.al. Kujtojmë se hudhra ka veti antiseptike, antimikrobike, antioksiduese, kundër tensionit të lartë, etj.

Qëllimi i studimit është që nëpërmjet hudhrës të realizohen barna më të fuqishme për trajtimin e kancerit, trombozës dhe sëmundjeve të tjera. /a.y/noa.al