Kujtuan se kishte vdekur, nëna e re zgjohet pas 72 orësh
Transmetuar më 12-01-2019, 22:34

Mjekët kujtuan se një nënë e re kishte ndërruar jetë pasi nuk kishte asnjë shenjë edhe në pulsin e zemrës, por gjithsesi ata nuk u dorëzuan.

Por 72 orë më vonë ndodhi mrekullia dhe 26-vjeçarja u zgjua.

Pacienti u dërgua në Spitalin e Parë Affiliated të Universitetit Xiamen në provincën lindore Fujian të Kinës.

Burri i saj e mbajti 26-vjeçaren mbi kurrizin e tij për trajtim urgjent në orën 7:58 në ditën e Vitit të Ri, pasi ajo nuk kishte rrahje zemre dhe ishte pa ndjenja.

Mjekët thanë se ajo vuante nga fibrilacioni ventrikular, i cili është kur zemra dridhet në vend të pompimit të gjakut rreth trupit.

Ajo u diagnostikua më në fund me miokardit akut, një inflamacion të muskujve të zemrës.

Sipas standardeve klinike, gruaja ishte e vdekur, por mjekët refuzuan të heqin dorë.

Pacienti u mbajt në njësinë e kujdesit intensiv të spitalit dhe instrumente të ndryshme të tjera u përdorën për të rregulluar funksionet e saj trupore, duke përfshirë pajisjet e frymëmarrjes dhe terapi zëvendësuese të veshkave.

“Mrekullia”, siç është përshkruar, ndodhi pas 72 orësh, kur zemra e saj rivendosi funksionin e pjesshëm. /k.k/noa.al/