Sulmuesi që i dha shumë Kombëtares shqiptare, lë përfundimisht futbollin
Transmetuar më 28-03-2019, 21:56

Ish-sulmuesi i Kombëtares shqiptare Hamdi Salihi, ka vendosur të tërhiqet nga futbolli i luajtur.

Njoftimin e jep vetë shkodrani nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale.

"Pas një mendimi të gjatë dhe pas konsultimeve me familjen dhe të afërt me mua, kam vendosur që ndeshja e ardhshme në shtëpi kundër Ëacker Innsbruck II do të jetë loja e fundit në karrierën time si futbollist", shkruan Salihi në postimin e tij i cili aktivizohet në kampionatin austriak.

Hamdi Salihi ka shënuar 11 gola me fanellën kuqezi dhe aktualisht është pjesë e skuadrës së Neutstadt.

Sulmuesi shkodran do të kujtohet për supergolin që i shënoi Norvegjisë në Oslo, duke i dhënë tre pikë të çmuara kuqezinjve. 

Postimi i plotë i Hamdi Salihit

Pas një mendimi të gjatë dhe pas konsultimeve me familjen dhe të afërt me mua, kam vendosur që ndeshja e ardhshme në shtëpi kundër Ëacker Innsbruck II do të jetë loja e fundit në karrierën time si futbollist. Përmes këtij mesazhi dëshirova t’ju informoj por edhe të them faleminderit të gjithë ju, të gjithë lojtarët që kam luajtur, shokët e ekipit ose kundërshtarët, trajnerët, drejtorët e asociacioneve dhe presidentët, tifozët e ekipeve që kam luajtur, si dhe tifozët e ekipeve kundërshtare dhe se jam shumë i lumtur që ju takova dhe keni pasur momente të paharrueshme në këtë udhëtim të mrekullueshëm.

Një falënderim i veçantë i shkon familjes sime, që sakrifikoi shumë dhe gjithmonë më mbështetën. Prindërit e mi, të cilët ishin mbështetja ime më e madhe dhe për vëllezërit e mi, të cilët ishin mësuesit dhe kritikët më të mëdhenj në këtë rrugë të gjatë.

Vendimi im është krejtësisht intuitiv, pasi nuk mund të imagjinohem kurrë që të largohem nga futbolli. Në vitet e fundit kam lexuar shumë, kam studiuar dhe kam bërë shënime, për të cilat besoj se në të ardhmen time në futboll do të jenë shumë të vlefshme. Që nga fjala fund është shumë e vështirë, unë do të doja të shihja këtë moment si fillimin e një karriere të re, të cilën unë shpresoj se do të më japë emocione të njëjta që kam pasur si futbollist. Sigurisht, unë qëndroj me Neustadt si futbollist deri në fund të sezonit 2018/2019″./a.k/noa.al/