Nuk kishte ndodhur më herët, NASA regjistron tërmetin e parë në planetin Mars
Transmetuar më 25-04-2019, 19:51

Sonda Insight e NASA-s ka regjistruar një zhurmë në planetin Mars, që besohet të jetë tërmeti parë i zbuluar ndonjëherë në këtë planet.

InSight monitoroi tërmetin duke regjistruar sinjalin që ndodhi më 6 prill, por shkencëtarët njoftuan për ngjarjen më 23 prill.

Shkencëtarët besojnë se zhurma erdhi nga brendia e planetit të kuq.

Philippe Lognonne, një shkencëtar francez që është në krye të studimit, tha se ishte emocionuese që më në fund të ketë dëshmi se Marsi posedon aktivitet sizmik.

Marsi nuk është pothuajse aq gjeologjikisht aktiv sa Toka dhe nuk ka pllaka tektonike. Shkencëtarët po analizojnë ende të dhënat, si dhe tre sinjale të tjera nga brendia e Marsit.

Thuhet se të dhënat mund të zbulojnë informacion rreth madhësisë së bërthamës së shkrirë të Marsit.

Matësi i tërmeteve u vendos në Mars në dhjetor 2019, disa javë pasi sonda u ul në sipërfaqe. /k.k/noa.al/

Loading...
Loading...