“Tattoo” shpallet filmi më i miri në festivalin e Tiranës, kualifikohet për Oskar
Transmetuar më 01-10-2019, 16:22

"Tatu" e regjisorit iranian Farhad Delaram fitoi Kupën e Artë në Festivalin e 19-të Ndërkombëtar të Filmit në Tiranë, nga Akademia e Vlerësimeve të Filmit të Shkurtër.

Filmi ka të bëjë me një vajzë të re që dëshiron të rinovojë patentën e shoferit të saj, por ajo dërgohet në qendrën e policisë nën akuzë për trafik të tatuazheve të saj.

Producenti dhe regjisori iranian Farnuh Samadi, regjisori grek Konstantina Kotzamani dhe kritiku serb Vladan Petkovic ishin anëtarët e jurisë për konkursin e filmit të shkurtër, i cili gjithashtu paraqiti "Shkallët" të Mohsen Banihashemi dhe "Dissect" nga Siavash Shahabi, të gjithë nga Irani.

Për më tepër, një film i shkurtër nga regjisori iranian Behrang Mirzai, fitoi çmimin Ron Holloway, i cili paraqiti filmin më të mirë debutues.

"Babai", një bashkëprodhim midis Bullgarisë dhe Greqisë, bashkë-drejtuar nga Petar Valchanov dhe Kristina Grozeva, fitoi "Owl Golden" për filmin më të mirë artistik, dhe çmimi për regjinë më të mirë i shkoi regjisorit boshnjak Ena Sendijareviç për "Më ço diku Nice ”bashkë-prodhuar nga Holanda dhe Bosnja dhe Hercegovina.

Festivali gjithashtu organizoi një retrospektivë të kineastëve iranianë, Ali Asgari dhe Samadi. /a.m/NOA.al

Loading...
Loading...