Liqeni ku natyra bën mrekullira, kthehet në skulptore kristalesh
Transmetuar më 05-10-2019, 16:26

Një nga vendet më të mira që duhen vizituar në dimër, është ndoshta liqeni Baikal në Rusi.

Ky vend është më fantastik në shkurt e në mars, kur liqeni është ngrirë dhe temperaturat janë disa gradë nën zero.

Por në të njëjtën kohë, ajri është i thatë dhe qielli është çuditërisht plot diell dhe pa re.

Të gjitha këto kushte krijojnë pamjet më fantastike të një prej liqeneve më të mëdhenj e më të pastër në botë.

Liqeni qëndron i ngrirë nga janari e deri në fund të prillit, dhe trashësia e akullit mund të arrijë 1.5 metra.

Mënyra më popullore e udhëtimit është me makinë, dhe autoritetet madje kanë hapin një rrugë zyrtare mbi akull që të çon te ishulli Olkhon./b.l/noa.al/

Loading...
Loading...