Franca propozon kushte të reja për në BE, Holanda zyrtare: Maqedonia e Veriut është gati, Shqipëria jo
Transmetuar më 10-12-2019, 16:22

Kryeministri i Holandës Mark Routes ka folur për hapjen e negociatave me Shqipërinë dhe paralajmëron se do të jetë sërish kundër, sepse beson që vendi ynë është shumë pas Maqedonisë së Veriut.

Madje ai paralajmëron edhe ndarjen e dy vendeve të Ballkanit Perëndimor, çka do të thotë se kjo do të ishte edhe më dramatike për aspiratat e integrimit të Shqipërisë.

Megjithatë, ka vende të tjera që nuk duan ndarjen mes Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut, siç është Italia dhe Austria. Duket se Franca ka bërë një propozim, që do të thotë se nëse arrihet marrëveshja me Gjermaninë, pavarësisht kundërshtive që kanë disa vende të tjera për Shqipërinë, në samitin e Zagrebit, BE do të çelë bisedimet me dy vendet ballkanase.

"Ne nuk kemi asgjë kundër zgjerimit të BE-së, por duhet të sigurohemi, që të ndjekim rregullat dhe se gjithçka duhet të jetë e rreptë dhe e drejtë. Ky është gjithmonë pozicioni ynë, ”tha Rute

Në margjinën e Samitit të NATO-s, të mbajtur në Londër të Dielën e kaluar, Mark Rute tha se Shqipëria aktualisht nuk është e gatshme të hapë negociatat me Brukselin, ndërsa Maqedonia Veriore është afër këtij objektivi.

Holanda nuk është kundër zgjerimit të BE-së, por këto vende duhet të jenë të gatshme si Mali i Zi, kur filloi negociatat. Ne nuk besojmë se Shqipëria është e gatshme të fillojë bisedimet me BE në këtë pikë, dhe për sa i përket Maqedonisë Veriore, ajo është më afër këtij qëllimi – tha Rute.

I pyetur nëse 2025 është një afat realisht real për t’u bashkuar me një nga vendet e Ballkanit Perëndimor në BE," – tha Rute se anëtarësimi në Union deri në një datë të caktuar nuk është qëllim në vetvete

Ai shtoi se disa nuk e donin ndarjen e procesit të negociatave të Maqedonisë Veriore dhe Shqipërisë me Brukselin.

"Disa të tjerë nuk e dëshirojnë atë, kjo është arsyeja pse në Këshillin e fundit Evropian vendosëm të mos përparojmë në hapjen e negociatave me këto vende – tha Rute.

Këshilli i BE-së nuk vendosi që në tetor të hapë bisedimet e anëtarësimit me Maqedoninë Veriore dhe Shqipërinë. Ishte hera e tretë në 16 muaj që vendimi vonohet, megjithëse Komisioni Evropian beson se të dy vendet kanë përmbushur të gjitha kriteret e nevojshme.

Shumica e vendeve anëtare të BE ishin në favor të hapjes së negociatave të pranimit, por Franca bllokoi vendimin, i cili duhej të miratohej unanimisht.

I pyetur nëse viti 2025 ishte një afat realisht real për pranimin e një prej vendeve të Ballkanit Perëndimor në BE, Rute u përgjigj se pranimi në BE deri në një datë të caktuar nuk ishte qëllim në vetvete.

"Nuk kam ndonjë ide. Dhe ky nuk është një qëllim në vetvete. Ne nuk kemi asgjë kundër zgjerimit të BE-së, por duhet të sigurohemi që të ndjekim rregullat dhe se gjithçka duhet të jetë e rreptë dhe e drejtë. Ky është gjithmonë pozicioni ynë – përfundoi Rute.

Deri kohët e fundit, Holanda ishte në një grup me Francën dhe nuk lejoi hapjen e negociatave as me Maqedoninë Veriore, as me Shqipërinë, por një pamje pak më ndryshe u njoftua në seancën e fundit të Këshillit të BE-së. Me këtë rast, Ministri i Jashtëm Holandez, Stef Blok tha që vendi i tij do të pranonte t’i jepte "dritë jeshile" vetëm Maqedonisë Veriore kur ai vend të përmbushë kushtin e fundit.

Sa i përket Francës, ajo kërkon hapjen e negociatave mes BE-së dhe Maqedonisë Veriore, duke miratuar një metodologji të re në procesin e negociatave.

Zyrtarët e Parisit thonë se kuadri aktual është shumë i gjatë dhe tepër i ndërlikuar dhe se qasja duhet të ndryshohet, sepse ajo aktuale nuk përputhet me situatën reale. Sidoqoftë, Franca nuk ka dhënë informacion specifik se çfarë duhet të mbulojë metodologjia e re, dhe fillimi i saj zyrtar pritet në pranverën e vitit 2020.

Metodologjia e re duhet të miratohet me vendim unanim të vendeve anëtare të BE-së, që do të thotë se, Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria mund të hapnin negociatat në fillim të verës së ardhshme./NOA.al

Loading...
Loading...