Nëna dhe djali mbetën nën rrënojat e tërmetit, shikoni pamjet e pallatit nga ku dolën trupat e pajetë
Transmetuar më 25-01-2020, 18:24

Si pasojë e tërmetit të fuqishëm të 24 janarit në Turqi, humbën jetën nëna me djalin, të identifikuar si Gazal Say dhe Yusuf Ali Say.

Të dy mbetën nën rrënojat e pallatit në rrethin Doğanyol të Malatya. Në funeralin e tyre morën pjesë shumë të afërm dhe qytetarë që shpërthyen në lot prej ngjarjes së rëndë.

Trupat e pajetë u nxorrën nga rrënojat e Apartamentit Dilek, e cila u shkatërrua në lagjen Sürsürü nga lëkundjet e fuqishme të tërmetit me magnitudë 6.8.

Në lutjen e varrimit morën pjesë Menaxheri i Përgjithshëm i Policisë, Mehmet Aktaş, Zëvendësministri i Partisë Metin Bulut, Kryetari i Komunës Elazig Şahin Şerifoğlulları dhe shumë njerëz.

Deri tani, janë raportuar 22 të vdekur dhe qindra të plagosur, ndërkohë që vijojnë kërkimet për persona të tjerë që mund të kenë mbetur nën rrënoja.