“Hëna e Dëborës” do të shfaqet këtë fundjavë. Çfarë thotë NASA, astrologët dhe kur do të shihet më mirë
Transmetuar më 06-02-2020, 22:49

Njerëzit do të kenë mundësinë të shijojnë një shfaqje mahnitëse astronomike të Hënës së plotë në fundjavë.

Kjo dukuri është e njohur ndryshe edhe si "Hëna e dëborës".

Hëna e Dëborës do të shfaqet nga e premtja në mbrëmje deri të hënën në mëngjes, por mos u shqetësoni: nuk do të ndikojë në mot.

Sipas Fermerëve "Almanac", fiset verilindore të Amerikës iu referuan hënës së dytë të plotë të dimrit si Hëna e dëborës, për shkak të borës së madhe që binte në shkurt.

Hëna e këtij muaji gjithashtu konsiderohet si një "superhënë" nga disa ekspertë, që do të thotë se do të jetë një nga hënat më të mëdha të vitit 2020 dhe do të duket veçanërisht e madhe, kur ngrihet dhe perëndon.

Sidoqoftë, ekspertët nuk pajtohen për atë që përbën një "superhënë" sipas EarthSky. Ndërsa Fred Espenak, i njohur si "Z. Eclipse", rendit ngjarjen e kësaj fundjave si një "superhënë", të tjerët argumentojnë se nuk është ashtu.

Astrologu Richard Nolle llogarit superhënën e parë të këtij viti, të zakonshme, siç ndodh më 9 Mars.

Superhëna është një hënë e plotë dhe ndodh kur Hëna është në pikën më të afërt me tokën në orbitën e saj. Kjo hënë është e rëndësishme edhe për arsye të tjera, sipas NASA.

Hëna e plotë sinjalizon fillimin e festimeve hebraike të Tu BiShvat, i njohur si "Viti i Ri i Pemëve".

Kjo është gjithashtu hëna e parë e plotë e Vitit të Ri Kinez, i cili nënkupton fundin e festimeve të Vitit të Ri Kinez dhe ditën e festivalit Kinez Lantern.

Hëna përkon gjithashtu me një festival të rëndësishëm Budist, Magha Puja, më 9 shkurt.

Super Hëna, dukshmërinë maksimale të saj do ta ketë në orët e para të mëngjesit të së dielës, 9 shkurt.

Këto fenomene të pazakonta janë gjithashtu interesante edhe në aspektin astrologjik.

Astrologët besojnë se "Hëna e dëborës" mund të na ndriçojë rrugën dhe t’i bëjë vendimet tona më të lehta, duke na çliruar nga disa iluzione, qoftë në dashuri apo edhe biznes.

Ndikimi i kësaj periudhe do të ndjehet më së shumti nga personat e lindur në shenjën e Virgjëreshës, Peshqit, Shigjetari dhe Binjakët, si dhe te ata që kanë dhënë shenjën ose hënën në këto shenja.

"Hëna e dëborës" do të shihet në mbarë botën.

/NOA.al